Ушмаль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ушмаль (Мексика)
Ушмаль
Ушмаль
Доіспанське місто Ушмаль
Pre-Hispanic Town of Uxmal
a
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Adivino (Pyramid of the Magician) at the entrance to Uxmal
Країна Мексика Мексика
Тип Культурний
Критерії i, ii, iii
Ідентифікатор 791
Регіонb Латинська Америка і Вест-Індія

Історія реєстрації

Зареєстроване: 1996
20-та сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО


Ушмаль (ісп. Uxmal, юкатецька: Óoxmáal) — велике доколумбове місто Майя, на території сучасного штату Юкатан, Мексика. Сучасна археологічна ділянка розташована за 78 км від міста Меріда та за 15 км на південь від міста Муна. Вважається, що назва міста означає «збудовиний тричі» мовою класичних майя.

Ушмаль був одним з головних культурних і політичних центрів стародавніх майя на півострові Юкатан. Час заснування і найдавніша історія Ушмаля точно невідомі, вважається, що місто було засноване в період з 700 до 1100 року, хоча джерела самих майя вкзують приблизна на 500 рік. Вважається, що в перйод розквіту у місті жило до 25 тис. чоловік. У 13 столітті у місті спостерігається зміна архітектурного стилю, ймовірно через політичну залежність або завоювання міста та перенесення центру влади на Юканані у Майяпан, з яким до того Ушмаль та його союзник Чічен-Іца довго вели війни. Точна хронологія цих подій неясна через суперечності у джерелах, але, ймовірно, на початку 13 століття Ушмаль був розгромлений військами Майяпана, а в середині 15 століття місто занепало. На момент прибуття європейців в середині 16 століття, за даними іспанських хроністів, місто ще було населеним, але скоро залишене його мешканцями.

Розвалини Ушмаля поділяються на 6 груп, неодноразово досліджувалися з 19 століття археологами США і Мексики. Проведена часткова реставрація будівель. Серед численних пам'ятників монументальної архітектури найзначнішими є: «Палац правителя» — одна з красивих будівель Ушмаля, пишне скульптурою і мозаїчним фризом з 20 тис. окремих пластин, «Будинок чарівника» — храм на піраміді (висота 30 м), «Голубник», «Жіночий монастир» — комплекс з 4 будівель, що оточують внутрішній двір, з аркою на південній стороні, «Будинок черепах», «Будинок карлика».

Характерними для Ушмаля є великі, квадратні площі, по краях яких знаходяться будівлі в класичному стилі Пуук, а також його пізнішого варіанту, що зустрічається тільки тут.

Галерея[ред.ред. код]