Фальц-Фейн Фрідріх Едуардович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фальц-Фейн Фрíдріх Едуáрдович
Асканія-Нова

Фальц-Фейн Фрідріх Едуардович (1863, Асканія-Нова (тепер - Херсонська область) - 2 серпня 1920, Бад-Киссинген) - поміщик, барон, заснував у 1883 р. заповідник "Асканію-Нову". У напівпустому степу виростив сад, організував зоопарк, акліматизував десятки видів диких тварин і птахів, звезених з усіх континентів планети.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в сім’ї дворянина. У віці 17 років в нагороду за добре здані іспити в гімназії отримав від батька 8 десятин землі на свій перший вольєр, де тримав кілька степових тварин.

У 1882 році поступив в Дерптський університет і протягом курсу об’їхав усі найбільші ботанічні сади і зоопарки світу. Закінчивши університет в 1889 році, створив першу частинку майбутнього заповідника в урочищі Кролі. В 1898 році закладає нові заповідні ділянки площею 500 і 120 десятин.

У 1898 створює зоопарк і ботанічний сад (з 1898 року – заказник (природничий музей). Практично всі свої прибутки від продажу овець і шерсті (20-40 тисяч рублів в рік) Фальц – Фейн витрачав на заповідник; провів в Асканію водопровід, телеграф, телефон, електрику, збудував пошту і лікарню, зібрав велику бібліотеку.

В 1899 році привозить з Монголії коней Пржевальського. До межі століть в Асканії-нова утримують 58 видів ссавців, 344 види птахів, в сумі - майже 2000 різних тварин.

В квітні 1902 року з Біловезької пущі до заповіднику привозять зубрів.

Будинок Фальц-Фейна в Одесі

В грудні 1905 року селяни руйнують власність Фальц-Фейнів в Хорлах, Преображенці, Максимовці, Дофіно, Дарівці; херсонський губернатор надсилає війська, щоб захистити заповідник від зруйнування.

На початку 1917-го Фрідріх залишає Асканію і переїжджає в Москву, а ще через рік - в Німеччину, тяжко переживаючи розлуку зі своїм заповідником.

Ф.Фальц-Фейн був членом Французького та інших товариств природодослідників.

Помер Фрідріх Фальц–Фейн 2 серпня 1920 року, похований у Берліні.

Науковий і природоохоронний доробок[ред.ред. код]

Ознайомившись з світовим досвідом природоохоронної діяльності й поселившись у родовому маєтку, Ф.Фальц-Фейн 1883 року заснував перший не лише на території Російської імперії, але й у світі екологічний заповідник: виростив сад, заклав ботанічний парк, відкрив зоопарк, у якому жило на волі 58 видів тварин (2 тисячі) та 154 види птахів. Вчений врятував від вимирання дикого коня Пржевальського й дуже жалкував, що не встиг продовжити життя іншому виду диких коней – тарпанам. Він вивчав біловезьких зубрів й сприяв збереженню цього виду тварин, що потребують захисту. 1890 року – відкрив двері крупний краєзнавчий музей. В "Асканії-Нова" була багата бібліотека. Фактично Ф.Фальц-Фейн створив у Херсонському степу науковий інститут, який займався вивченням та збереженням природи краю. Сюди приїздили відомі вчені, тут проводилися наукові зібрання.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

1994 року ім'я Ф.Фальц-Фейна присвоєно Біосферному заповіднику "Асканія-Нова".

Література[ред.ред. код]

  • Ганкевич В.Ю., Задерейчук А.А. Фальц-Фейн Фрідріх-Якоб Едуардович // Енциклопедія історії України. Т. 10 (Т–Я): Наукова думка, 2013. – С. 264–265 (ISBN 978-966-00-1359-9)
  • Задерейчук А.А. Фальц-Фейны в Таврии. - Симферополь: ДОЛЯ, 2010.
  • Віталій Абліцов «Галактика «Україна». Українська діаспора: видатні постаті» – К.: КИТ, 2007. - 436 с.
  • Lisa Heiss: Das Paradies in der Steppe. Der abenteuerliche Weg nach Askania Nova. Verlag Bitter, Recklinghausen 1981, ISBN 3-7903-0283-X
  • Lutz Heck: In der Taurischen Steppe. Herbsttage bei Friedrich Falz-Fein in Askania Nova. Berlin 1920.
  • Gerhard Wulz: Das verlorene Märchenland. Tod in Kissingen und eine sagenhafte Biographie. In: „Saale-Zeitung“ vom 5. Januar 2008.

Посилання[ред.ред. код]