Фарнак I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фарнак I
Ο Φαρνάκης
Pharnaces I of Pontus.jpg
Монета Фарнака I
Цар Понту
Початок правління: 185 до н. е.
Кінець правління: 159 до н. е.
Попередник: Мітридат III
Наступник: Мітридат IV Філопатр
Дата народження: невідомо
Місце народження: Амазія
Дата смерті: 159 до н. е.
Місце смерті: Сінопа
Дружина: Ниса, донька Антіоха III Селевкида
Діти: Мітридат та Лаодіка
Батько: Мітридат III

Фарнак I (*д/н —†159 до н. е.) — 5-й цар Понт у 185 до н. е.159 до н. е. роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Син Мітридат III, царя Понту. Можливо ще за правління батька (з 190 року до н. е.) був співволодарем. Достеменно не відомо за яких обставин фарнак успадкував трон. Приблизно це відбулося у 185 році до н. е. На цей час він був вже досвідченим вояком та політиком. Він зумів заручитсия підтримкою Риму, а у 183 році раптовим ударом захопив важливе торгівельне та портове місто Сінопу. Сюди він переніс столицю своєї держави. Незабаром біля великого родовища руди, на узбережжі заснував місто Фарнакію (сучасне м. Гіресун, Туреччина).

Вслід за цим намагався підкорити держави галатів, проте тут зіткнувся з амбіціями Євмена II, царя Пергаму, та Аріарата IV, царя Капподокії. Усі царі у 181 році до н. е. спрямували посольства до Риму, щоб розв'язати суперечку. В цей час цар Фарнак I раптово атакував своїх супротивників. В цей час прибули римські посли, в результаті чого війна була припинена. Фарнакові I не вдалося приєднати Галатію. Проте війна тривала до 179 року до н. е., коли понтійський цар визнав поразку від об'єднаних військ Евмена II Пергамського, Аріарата IV Капподокійського, Прусія Віфінійського, Морзія Пафлагонійського. За умовами миру Фарнак відмовився від захоплених земель в Пафлагонії та Каппадокії в обмін на 1200 талантів.

Після цього протягом 179–170 років Фарнак I уклав союзи з містами Херсонес (проти скіфів), Месембрією та Одесою (проти фракійців), Кізіком, Великою Вірменією, Сирією (у 172 році одружився на представниці династії Селевкидів). Точна дата смерті не відома — у 160 або 159 роках до н. е.

Джерела[ред.ред. код]

  • Erich Diehl: Pharnakes 1). In: Paulys Realenzyklopädie der klassischen Altertumswissenschaft (RE), Bd. XIX 2, Sp. 1849–1851.