Федеріко Гарсія Лорка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гарсія Лорка Федеріко (1914)

Федеріко Ґарсія Лорка (ісп. Federico García Lorca; *5 червня 1898 — †19 серпня 1936) — іспанський поет і драматург, відомий також як музикант і художник-графік. Центральна фігура «покоління 27 року», один з найяскравіших і значніших діячів іспанської культури XX століття. Убитий на початку Громадянської війни в Іспанії.

Біографія[ред.ред. код]

Лорка народився 5 червня 1898 р. в містечку Фуенте-Вакерос в іспанській провінції Гранада. В школі вразливий хлопчик вчився не дуже успішно. В 1909 р. родина переїхала в Гранаду. В 1910-х Федеріко брав активну участь у житті місцевої художньої спільноти. У 1914 році Лорка почав вивчати право, філософію і літературу в університеті Гранади. Гарсіа Лорка багато подорожує по країні. В 1918 р. у Лорки виходить перша поетична збірка, Impresiones y paisajes ( «Враження й пейзажі»), що принесла йому, якщо не комерційний успіх, то хоча б популярність.

У 1919 р. Гарсія Лорка приїжджає до Мадрида. У столичному університеті він знайомиться з Сальвадором Далі та Луїсом Бунюелем, а також з Григоріо Мартінесом Сьєрра, директором театру «Еслава». На прохання Сьєрри Лорка пише свою першу п'єсу El maleficio de la mariposa ( «Чаклунство метелика») і здійснює її постановку ( 1919 -1920). До 1928 року він навчається в мадридському університеті.

У наступні роки Гарсія Лорка стає помітною фігурою серед художників-авангардистів. У нього виходять нові поетичні збірки, включаючи Romancero gitano ( «Циганські романсеро», 1928). У цих віршах поет, за його власними словами, «хотів злити циганську міфологію з усієї сьогоднішньої повсякденністю».

Через рік Гарсія Лорка їде в Нью-Йорк, в результаті чого незабаром з'являються нові твори - книга віршів Poeta en Nueva York ( «Поет у Нью-Йорку», 1931), п'єси El público («Публіка», 1931, 1936) і «Коли пройде п'ять років» (1931).

Повернення поета до Іспанії збіглося з падінням режиму Прімо де Рівери і встановленням республіки. У 1931 році Гарсіа Лорку призначають директором студентського театру La Barraca. Працюючи в театрі, Лорка створює свої найвідоміші п'єси, Bodas de sangre («Криваве весілля»), Yerma («Йерма») і La casa de Bernarda Alba( «Дім Бернарди Альби »).

Перед початком громадянської війни Гарсія Лорка виїжджає з Мадрида в Гранаду, хоча було очевидно, що там його чекає серйозна небезпека: на півдні Іспанії були особливо сильні позиції правих. 18 серпня 1936 націоналісти заарештовують Гарсіа Лорку, і наступного дня поета вбивають як республіканця та комуніста. Багато сучасних досліджень спростовують цю думку, вважаючи причиною розстрілу Лорки ворожнечу між його сім'єю та іншими впливовими родинами регіону. Лорка не робив заяв на користь сторін конфлікту і був особистим другом Хосе Антоніо Прімо де Рівери. Після цього до смерті генерала Франко книги Гарсіа Лорки були заборонені в Іспанії.

Твори Гарсія Лорки перекладені різними мовами.

Твори[ред.ред. код]

Поезія[ред.ред. код]

 • Impresiones y paisajes («Почуття та пейзажі», 1918)
 • Libro de poemas («Книга віршів», 1921(100500)
 • Canciones («Пісні», 1927)
 • Primer romancero gitano («Перші циганські романси», 1928)
 • Poema del cante jondo («Поема про глибоку пісню», 1931)
 • Sonetos del amor oscuro («Сонети про смутну любов», 1935)
 • Primeras canciones («Перші пісні», 1936)
 • Poeta en Nueva York («Поет у Нью-Йорку», посмертна збірка, 1940)

П'єси[ред.ред. код]

Гарсія Лорка Федеріко

Короткі п'єси[ред.ред. код]

 • El paseo de Buster Keaton («Прогулянка Бастера Кітона», 1928)
 • La doncella, el marinero y el estudiante («Дівчина, матрос і студент», 1928)
 • Quimera («Химера», 1928)

Кіносценарії[ред.ред. код]

 • Viaje a la luna («Подорож до Місяця», 1929)

Українські переклади[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]