Федра (Расін)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фе'дра (фр. Phèdre) — трагедія у п'яти актах, твір французького драматурга Жана Расіна. П'єса, спочатку названа «Федра та Іполит» (фр. Phèdre et Hippolyte), написана Александрійським віршем. Прем'єра відбулася в 1677 у. "Федра"вважається вершиною творчості Расіна.[1]

Основні персонажі[ред.ред. код]

Сюжет[ред.ред. код]

«Федра та Тезей»,
Леон Бакст
1927 рік.

Дія відбувається в місті Трезен. Іпполіт хоче покинути місто й відправитися на пошуки Тесея, який зник шість місяців тому. Іпполіт зізнається, що полюбив полонянку Тесея — Арікію, афінську царівну, що вижила, яку його батько прирік на безшлюбність (так як в її спадкоємців тече царська кров і вони можуть в майбутньому змагатися з синами Тесея). За відсутності царя Федра запалала до Іпполіта пристрастю і хоче заморити себе голодом, щоб не зізнаватися у жахливому гріху і накликати на родину безчестя. Коли ж оголошують про смерть Тесея, годувальниця Федри Енона благає пані не кінчати з життям: заборонене кохання більше не є забороненим, афінський трон в цей час вільний і з Іпполітом, якого можуть оголосити спадкоємцем Тесея, варто укласти союз, щоб не постраждали рідні діти Федри .

Аріка, дізнавшись про смерть Тесея, сподівається отримати свободу. Попутно відкривається її таємна закоханість у Іпполіта, який і сам приходить зізнатися в своїх почуттях. Їх пояснення перериває Федра, яка просить за свого сина і раптово, входячи в стан трансу, освідчується в коханні. Іпполіт відчуває жах і сором. Федра хоче запропонувати Іполитові розділити афінську корону, але Енона приносить звістку про те, що Тесей живий, здоровий і повернувся в Трезен. Він здивований холодною зустріччю, яку надає йому вражений Іпполіт і розчавлена ганьбою Федра. Енона говорить Тесеєві, що Іпполіт домагався любові мачухи і намагався взяти її силою, той приходить у лють і просить бога Нептуна, який обіцяв виконати будь-яке бажання царя, знищити сина. Іпполіт запевняє, що не винен і розповідає про свою любов до Аріки, але Тесей не вірить йому. Він вирішує втекти з Трезен разом з Арікою, але по дорозі гине з вини морського чудовиська. У фіналі Федра з'являється перед чоловіком і зізнається у всьому, попередньо прийнявши смертельну отруту. Тесей втратив і сина, і дружину.

Примітки[ред.ред. код]

  1. РАСИН, ЖАН. krugosvet.ru. Процитовано 2009-01-18.