Ференц Салаші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ференц Салаші (угор.: Szálasi Ferenc; *6 січня 1897, Кошиці. — †12 березня 1946, тюрма окупаційних військ СССР) — угорський політик, військовик та політв'язень. Лідер угорських правих рухів 1930-тих та 1940-тих років, засновник Партії схрещених стріл.

Прем'єр-міністр Угорщини (1944). Керівник оборони Будапешта (1944–1945).

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Австро-Угоршині, у місті Кошиці (Кашша), у словацько-українсько-вірменській родині. Його дід мав прізвище Салашян. У юності Салаші дотримався сімейної традиції і став професійним військовим. Починав службу в цісарській армії Австро-Угорщини.

Політична кар'єра[ред.ред. код]

1925 пішов до угорського війська, де здобув чин капітана на службі у Генеральному Штабі. 1930 вступив до таємної організації угорських націоналістів, 1933 полишив військову службу, а 1935 заснував Партію національної волі (ПНВ). Однак ця політична сила залишилася маргінальною — вона програла найближчі парламентські вибори. Тим не менше, Салаші продовжив активну політичну діяльність, яка спиралася на візію Великої Угорщини та фашистівської посвяти. 1938 його однодумці заснували Партію схрещених стріл.

Самого Салаші уряд Горті неодноразово ув'язнював, але й у тюрмі він залишався впливовим політичним лідером. 1939 його Партія схрещених стріл виборола 30 місць в парламенті Угорщини. 1940 — вийшов на волю за амністією, але тоді ж Партія схрещених стріл офіційно заборонена урядом і вона перебувала в підпільному статусі аж до весни 1944 року.

Ідеологія Салаші[ред.ред. код]

Салаші став автором власної ідеології, яку називав «гунґаризм». Мав численних прибічників, які називали себе «гунґаристами» (від «Гунґарія», Унґарія — Угорщина латинською мовою).

Комуністична пропаганда закидала руху Салаші сліпе копіювання німецьких націонал-соціалістичних зразків, однак у ньому були присутні риси як етнічного націоналізму, так і популярного в Європі фашизму. Це робило «гунґаризм» своєрідним явищем у часи міжвоєнної Європи та Другої світової війни, і цей рух був зрештою в опозиції до влади Міклоша Горті.

На чолі Угорщини[ред.ред. код]

Після відставки Міклоша Горті та його депортації до Берліна, Ференц Салаші обраний парламентом Угорщини прем'єр-міністром, а водночас Державним лідером Угорщини. У цьому статусі він перебував з 16 жовтня 1944 по 5 травня 1945 рік. Не відступився і не подав у відставку навіть перед лицем неминучої окупації країни з боку сталіністів, керував багатомісячною обороною Будапешта від румунських, болгарських та російсько-більшовицьких військ.

На відміну від Горті, з відома американців його віддали під маріонетковий більшовицький суд. Той оперативно постановив убити Салаші. При чому, не зважаючи на офіцерське звання, убити через глум повішення, як і інших членів уряду — міністра оборони Кароя Береґфі та міністра внутрішніх справ Ґабора Вайну.

Убили прем'єр-міністра Угорщини 12 березня 1946 року, в мирний час.

Джерела[ред.ред. код]