Ферміон Майорани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Етторе Майорана, який передбачив існування ферміона Майорани 1937 року

Ферміон Майорани — гіпотетична частинка зі спіном 1/2, що є власною античастинкою. Можливість існування такої частинки теоретизував Етторе Майорана 1937 року[1]. Ферміон Майорани може бути тільки нейтральною частинкою. У контексті, коли мова йде про ферміон Майорани, всі інші ферміони, що не є власними античастинками, називають діраковими.

Жоден ферміон у рамках Стандартної моделі не є ферміоном Майорани. Однак, нейтрино може бути ферміоном Майорани, якщо вийти за межі Стандартної моделі. Якщо нейтрино має масу і є ферміоном Майорани, то можливий безнейтринний подвійний бета-розпад, в якому число лептонів не зберігається. Досі жодного випадку безнейтринного подвійного бета-розпаду не спостерігалося. Якщо він існує, то це надзвичайно рідкісна подія. Однак, експерименти з його реєстрації продовжуються, оскільки це задача, що стосується фундаментальних засад фізики.

Виявлення[ред.ред. код]

В 2014 році вченими Принстонського університету вперше спостерігалися свідчення зв'язаних станів Майорани при використанні низько-температурного тунельного мікроскопа.[2][3] Було припущено, що зв'язані стани Майорани з'являються на краях ланцюга атомів заліза, що формуються на поверхні свинцю, коли той знаходиться в стані надпровідності. Фізик Джейсон Аліцеа з Каліфорнійського технологічного інституту, що не приймав участі в цьому відкритті, сказав що ця робота надає «переконливе свідчення» існування ферміонів Майорани, але «ми повинні припускати можливість інших пояснень — навіть якщо прямо зараз немає відповідних кандидатів.»[4]

Примітки[ред.ред. код]

  1. E. Majorana Teoria simmetrica dell’elettrone e del positrone // Nuovo Cimento, 14 (1937).
  2. Observation of Majorana fermions in ferromagnetic atomic chains on a superconductor // 'Science', (2 October 2014). — DOI:10.1126/science.1259327.
  3. «Majorana fermion: Physicists observe elusive particle that is its own antiparticle». Phys.org. October 2, 2014. Процитовано 3 October 2014. 
  4. «New Particle Is Both Matter and Antimatter». Scientific American. October 2, 2014. Процитовано 3 October 2014.