Феспіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Віз Феспіса

Феспіс (грец. Θέσπις, 6 століття до н. е., нині Діонісос, Аттика) — давньогрецький поет, композитор. Перший в історії театру як мистецтва драматург та перший актор.

Біографія[ред.ред. код]

Феспіс ріс в Ікарії, розташованій поблизу Пелопоннесської Мегари, де був надзвичайно популярним культ бога Діоніса, а також неподалік від Елевсіна, де щорічно виконувалася ритуальна драма про Деметру, Персефону та Діоніса.[1]

Феспіс був поетом, проте від його творів залишились лише заголовки кількох п'єс. Як стверджують давньогрецькі джерела, а особливо за свідченнями Аристотеля, Феспіс був засновником давньогрецької трагедії, ввівши до вистави особу актора - гіпокріта, тобто відповідача, який зображав міфічного або історичного персонажа, декламуючи рядки своєї ролі. Актор вiв дiалог з корифеєм хору, вiдповiдав на запитання хоревта чи всього хору.

Відповідно до одного з античних джерел, цю роль Феспіс виконував сам. Йому приписується також введення полотняних масок акторів. Вiн поєднав виконання дифiрамба з театральною дiєю, тобто зробив з народного дифiрамба драматичну виставу.

Перший виступ Феспіса в Афінах міг відбутися в 560 до н. е. До цiєї подiї Феспic збудував театр i поставив у ньому свою нову трагедiю. Перемога на першому змаганні драматургів була здобута ним в Афінах 534 до н. е.[2] Саме після цього святкування Діонісій в Афінах стали щорічними. Феспiс влаштував пересувний театр на вiзку, з яким вiдвiдав деякi мiста.

Яскравою постаттю був учень Феспiса, талановитий поет Фрініх (трагедiя "Здобуття Мiлета" 494 р. до н. е.).

Примітки[ред.ред. код]