Фосген

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фосге́н (діхлорангидрід вугільної кислоти COCl2) - безбарвна газоподібна речовина із запахом прілих фруктів або сіна. Також для позначення використовують такі синоніми: карбонілхлорид, хлорокис вуглецю.

Густина фосгену при температурі 20 °C - 1,4 кг/м3 (при температурі 8,2 °C конденсується в безбарвну рідину); має велику летючістю навіть при низьких температурах повітря; добре розчинний в органічних розчинниках (наприклад, в бензині, ксилолі, толуолі), погано — у воді, не розчинний — в жирах і маслах.

Оскільки фосген майже не гідролізуєтся парами води, концентрація речовини, створена в повітрі, помітно змінюється лише через тривалий час. Разом з тим фосген енергійно реагує з аміаком (реакція використовується для швидкого виявлення витоків речовини - тампон, змочений розчином аміаку, у присутності фосгену починає виділяти білий дим).

Фосген володіє задушливою дією (що зумовило застосування речовини як бойовий отруйливий засіб в ході Першої Світової війни 1914-1918 років). Отруйний тільки при вдиханні пари. Перші виразні ознаки отруєння з'являються після прихованого періоду від чотирьох до восьми годин (спостерігалися навіть періоди в 15 годин).

Небезпечна концентрація фосгену для людини - 0,005 міліграма на літр, смертельна - від 0,1 до 0,3 міліграма на літр (при дії протягом 15 хвилин). При концентрації 5 міліграм на літр смерть наступає протягом двох-трьох секунд.

Контакт фосгену з легеневою тканиною викликає порушення проникності альвеол і швидко прогресуючий набряк легенів, що веде до сильної задухи, болісного тиску в грудній клітині і збільшення ритму дихання від 18-20 (норма) до 30-50 і навіть 60-70 на хвилину. Отруєння легкої і середньої тяжкості протікають у вигляді токсичного бронхіту, у важчих випадках виникають також нервово-психічні розлади (афектні порушення, галюцинації, оглушення, у ряді випадків - рухове збудження). Наслідком повторних гострих отруєнь можуть бути астенія, плеврит, пневмонія, хронічний бронхіт, надалі - бронхоектази, абсцес, гангрена легенів.

Антидоту (протиотрути) не існує. Як захист служить протигаз.

Отримання[ред.ред. код]

Вперше фосген отримав 1812 року англійський фізик і хімік Гемфрі Деві.

Фосген утворюється при окисленні хлороформу киснем повітря під дією світла.

У промисловості отримують нагріванням СО з Cl2 в присутності вугілля.
В лабораторії може бути легко отриманий несильним нагріванням суміші CCl4 та SO3 (або олеумом) :
2SO3 + CCl4 = S2O5Cl2 + COCl2

Військові позначення[ред.ред. код]

  • німецьке — Grunkreuz, D-Stoff.
  • англійське — PG-Mixture (у суміші з хлорпікрином).
  • американське — CG.
  • французьке — Collongite (у суміші з четиреххлорістим оловом).

Використання в органічному синтезі[ред.ред. код]

Дуже активний в багатьох реакціях приєднання, завдяки цьому активно використовується в органічному синтезі (фосгенування). Застосовується для отримання ряду фарбників.