Франсуа Мансар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Франсуа Мансар
Francois Mansard
Mansard champaigne2.jpg
Дата народження 13 січня 1598(1598-01-13)
Дата смерті 23 вересня 1666(1666-09-23) (68 років)
Працював у містах Париж,
Найважливіші споруди фасад церкви фельянів в Парижі, замок Бальруа, замок Блуа ( добудови),палац Мезон-Лафіт, добудови в монастирі Валь де Грас
Франсуа Мансар у ВікіСховищі

Франсуа Мансар (фр. Francois Mansard або Mansart, 13 січня 1598 — 23 вересня 1666) — французький архітектор. Представник французького бароко.

Біографія[ред.ред. код]

Син простого тесляра. Тому доброї освіти просто не міг отримати. Кар'єру архітектора розпочав як помічник відомого майстра, архітектора Соломона де Броса, що будував Люксембурзький палац в Парижі.

Першою самостійною роботою Мансара як архітектора був фасад церкви фельянів в Парижі. Його твори сподобались маркізу Гастону Орлеанському, брату короля Луї 13-го. І деякий час він працював в його замку Бальруа. Потім йому доручили добудову в середньовічному замку Блуа. Палкий архітектор встиг збудувати лише північне крило палацу, як його відсторонили від робіт. Намагання зробити найкраще спонукало архітектора ламати збудоване, якщо воно переставало подобатись майстру. Будівельні роботи Мансара занадто багато коштували і від його послуг відмовилися. Це значно зменшило коло його замовників.

Серед них був і могутній кардинал Мазаріні. Ненависть до Мазаріні перенесли на архітектора, чим сильно підірвали його авторитет.

Особливістю будівництва Франції 17 ст. був могутній контроль з боку короля і влади. Він та його оточення були також головними замовниками будівельних робіт. Тому набравши міці і влади король Луї 14-й відмовився від послуг Мансара і наблизив до себе його головного конкурента — Луї Лево, який будував палац в Версалі. Мансар з 1640-х рр. розпочав працювати для жіночого монастиря Валь де Грас. Але і тут йому відмовили. Монастир і церкву добудовували вже після смерті Мансара, хоча й за його проектами.

План добудов Мансара в замку Блуа ліворуч

Палац Мезон-Лафіт[ред.ред. код]

На жаль, більшість робіт Мансара безжально перебудували і сплюндрували. Зразком зрілої манери архітектора вважають палац Мезон-Лафіт (1642 — 1650 рр).До того ж він не був перебудованим пізніше. Заміський палац збудований для президента парламенту міста Париж Рене де Ланглея. В його плані літера П, але палац відкритий з усіх боків. Особливо виразні парковий і фасад на парадний двір. Службові приміщення розмістили в 1-му поверсі. Мансар зберіг високі дахи різної висоти, що вважалося досить красивим і доречним дощової пори. Палац доповнював стриманий, але елегантний сад бароко.

Головні твори[ред.ред. код]

Гравер Жак Ріго. двір замку Блуа з добудованим палацом архітектора Франсуа Мансара,
План замку Бельруа, спроектованого Мансаром.


  • фасад церкви Фельянів, Париж
  • замок в Бальруа для Гастона Орлеанського з 1626 р.
  • перебудова середньовічного замку Блуа з 1635 р.
  • готель де Тулуз, Париж
  • палац Мазаріні, Париж
  • палац Мезон-Лафіт для Рене де Ланглей
  • церква абатства Валь де Грас, Париж з 1640-х рр.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Anthony Blunt: François Mansart and the Origins of French Classical Architecture. Somerset Publications, New York 1941.
  • Allan Braham, Peter Smith: François Mansart. Zwemmer, London 1973, ISBN 0-302-02251-1 (Studies in architecture. Nr. 13).