Фінська затока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 59°52′46″ пн. ш. 26°06′19″ сх. д. / 59.87944° пн. ш. 26.10528° сх. д. / 59.87944; 26.10528

Фінська затока
Baltic Sea map.png
Вид на Фінську затоку з талліннської церкви Олевисте
Відлив (Район Комарово)

Фінська затока (фін. Suomenlahti, ест. Soome laht, швед. Finska viken, рос. Финский залив) — затока на сході Балтійського моря, омиває берега Фінляндії, Росії і Естонії.

  • Довжина 390 км,
  • Ширина біля входу 70 км.
  • Глибина від 100 м біля входу в затоку до 5 м і менше в східній частині (Невська губа).
  • Площа — 29,5 тис. км².
  • Середня глибина її — 38 м,
  • Найбільша глибина 115 м,
  • Глибина Невської губи — 2,5 — 6 метрів.

Дном Невської губи для проходу суден прорито фарватер. Більша частина території розташована межах Передглінтової рівнини, терасованої результаті діяльності Літоринового моря. Море почало відступати (регресія) приблизно 3800 років тому, залишаючи на місці свого колишнього дна прибережні тераси.

Берег затоки в основному пологий з піщаними дюнами і береговими валами. У самого берега дрібні піски, тут можна побачити мальовничі «білі дюни», порослі соснами (між озером Горавалдайським і бухтою Батарейною, на території міста Сосновий Бор і до заходу від нього, на південному заході Кургальського півострова). На південному узбережжі в районі Красної Горки зустрічається глінт заввишки до 40 м. Південніше глінта розташовано Ордовицьке плато. Західна, підвищена його частина, має назву Іжорської височини (до 168 м), обмежує з півдня басейн Фінської затоки. Прикметна її риса — майже повна відсутність озер.

У межах Кургальського півострова сформований особливий рельєф, обумовлений Курголовським плато, прямуюче до моря виступами, також котрі служили берегами древньому Литориновому морю.

У зв'язку з великим притоком прісної води з річок, особливо з Неви, вода затоки має дуже невелику солоність (з 0,2 до 5,8 ‰ у поверхні і з 0,3 до 8,5 ‰ у дна). Затока замерзає з кінця листопада до кінця квітня (в теплі зими може не замерзати цілий рік).


Посилання[ред.ред. код]

Земля.інт


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.