Фінікійське письмо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Phoenician alphabet.svg

Фінікійська писемність — одна з перших зафіксованих в історії людства систем фонетичної писемності. З'явилася близько XV століття до н. е. та стала родоначальницею більшості сучасних алфавітних і деяких інших систем писемності.

Використовувала консонантний принцип, тобто для запису слів використовувалися тільки приголосні звуки, а значення голосних залишалося на розсуд читача. Напрям запису — справа наліво.

Історія[ред.ред. код]

Фінікійська писемність є однією з перших алфавітних писемностей у світі, проте саме фінікійська писемність дала початок кільком гілкам алфавітних писемностей, і, станом на 21 сторіччя, практично всі алфавітні писемності світу (за винятком японської кани і корейської писемності хангиль) мають коріння саме у фінікійській писемності. Інші писемності, що мають алфавітну структуру — давньоперський клинопис і мероітська писемність, не прижилися[1].

В Єгипті та межиріччі писати і читати вміли деякі. Адже і ієрогліфічне письмо і клинопис містять більше 600 знаків, кожен з яких зазвичай зображує ціле слово або склад. Всі їх потрібно було знати на пам'ять.

Фінікійцям, які вели постійні торгові записи, потрібно було інше письмо, просте і зручне. Вони і створили алфавіт, в якому кожен знак (літера) позначав лише один визначений звук.

Фінікійський алфавіт складається з 22 простих за написанням букв. Всі вони приголосні, бо в фінікійській мові основну роль грали приголосні звуки. Щоб прочитати слово, фінікійцям досить було бачити його кістяк, що складається з приголосних букв.

Найдавніші написи, складені з букв алфавіту Фінікії, знайдені під час розкопок древньому місті Біблє (нині місто Джебель), біля підніжжя Ліванського хребта. Вони відносяться до ХIII ст. до н. е. Писали фінікійці справа наліво. Свої торгові записи вони робили чорнилом на черепках. Таких черепків знайдено не багато. Краще збереглися написи, висічені на камені: надгробні, (на саркофагах царів і жерців) і будівельні, розповідають про спорудження палаців по велінню царів.

  1. Дирингер, Дэвид. {{{Заголовок}}}.

Поняття про алфавіт[ред.ред. код]

Алфавітна писемність — це писемність, де один знак передає один звук, на відміну від логографічного і ідеографічного письма, де кожен знак відповідає певному поняттю або морфемі. Складова писемність також не може вважатися алфавітною, так як кожен знак у сіллабаріях відповідає окремому складу, але не звуку[1].

Походження[ред.ред. код]

Існує декілька теорій щодо походження фінікійського алфавіту. За однією з них алфавіт походить від протосинайського письма.

Вигляд знаків та їх значення[ред.ред. код]

латинський, грецький, фінікійський, єврейський і арабський алфавіти
Літера ім'я значення імені звучання
Aleph алеф бик ʾ [ʔ]
Beth бет будинок b [b]
Gimel гімель кут g [ɡ]
Daleth далет двері d [d]
He хе вікно h [h]
Waw вау гачок w [w]
Zayin заїн зброя z [z]
Heth хет стіна [ħ]
Teth тхет колесо []
Yodh йодх рука y [j]
Kaph каф долоня k [k]
Lamedh лямед стимул l [l]
Mem мем вода m [m]
Nun нун змія n [n]
Samekh самекх риба s [s]
Ayin аін око ʿ [ʕ]
Pe пе рот p [p]
Sadek цаде полювання []
Qoph коф мавпа(?) q [q]
Res рош голова r [r]
Sin шин зуб š [ʃ]
Taw тав знак(?) t [t]

Роль в історії[ред.ред. код]

Від фінікійського алфавіту походить грецький алфавіт, від візантійського варіанту якого походить кирилиця, від якої походить український алфавіт. Від грецього алфавіту походить також латинський алфавіт.

Від фінікійського алфавіту походить арамейський алфавіт, від якого походять єврейський алфавіт та арабський алфавіт.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Истрин В. А. {{{Заголовок}}}.