Хаттуса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хаттуса (хетт.: 𒌷 𒄩 𒀜 𒌅 𒊭, Ḫa-at-tu-ša ; тур. Hattuşaş, Хаттушаш) — столиця древнього Хетського царства. Городище розташовано близько до сучасного турецького села Богазкале (тур. Boğazkale, раніше іменувалося Богазкей) в центральній Анатолії на березі річки Кизилирмак (в давнину Галіс) за 145 км на схід від Анкари. Городище виявлено в 1834 році, розкопки ведуться з 1906року. В 1986 році розкопки Хаттусі були включені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО[1]

Розташування та ландшафт[ред.ред. код]

Хаттуса розташовувалася в північній частині Центральної Анатолії, поблизу села Богазкале за 150 км від сучасної Анкари. Нині це гірська місцевість з досить суворим кліматом, посушлива, хоча ще в античності в даній місцевості фіксувалася наявність водяних млинів. Зима довга і холодна, літо - відносно коротке, але спекотне. Рослинність на місці розкопок мізерна, майже немає дерев, переважаючий ландшафт — гірський степ з дуже складним рельєфом місцевості. Висота місцевості над рівнем моря — 1050 м. Грунти тим не менш родючі. В Хаттусі сім джерел питної води. Скелясті гребені і штучні кріпосні споруди, а також урвища зі сходу і півночі робили місто майже неприступним.

Розкопки в околицях Богазкале мають сумарну площу близько 160 га і можуть бути поділені на декілька ділянок. У центрі — дві скелі Буюккале (тур. Büyükkale, «Велика фортеця»), за 500 м на північ від них «Велика скеля» Буюккая (тур. Büyükkaya). На схід від Буюккале на відносно рівному майданчику розташовувався «Нижнє місто» — найдавніша частина хетської столиці. На південь від Буюккале розташовалося «Верхнє місто» — власне твердиня столиці. В околицях є три невеликі височини, південну околицю міста позначає пагорб Yerkapı, залишок колишнього оборонного валу, побудованого в останні століття існування хетської держави.

Хаттуса розташовується у закруті Кизилирмака (хетське його назва - Marashantiya), де долина його круто повертає. У давнину тут проходив торговий шлях з центральної Каппадокії до Чорного моря. Тим не менш Хаттуса, будучи столицею, була ізольована від центру древньої хетської культури, розташованого південніше, і розташовувалася поблизу північних кордонів держави. У період найбільшого підйому хеттськой держави, вона розширювалася на схід і на південь. Місто також було об'єктом нападів Каски.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]