Хацор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасний вигляд телю згори з висоти пташиного лету

Хацор (івр. תֵּל חָצוֹר‎) — стародавнє місто на території сучасного Ізраїлю. Найбільший тель в країні. Розташований за 6 кілометрів на північ від Рош-Пінни.

Згадки[ред.ред. код]

Руїни стародавнього міста

Вперше Хайор згадується в документах з Ебли[1] ІІІ тисячоліття до нашої ери. В давньоєгипетських «Текстах проклять» XIX століття до нашої ери він називається як важливий політичний центр. Разом з Лаїшем згадується в документах Марі XVIII століття до нашої ери як великі торгівельні центри, що вели караванну торгівлю з Вавилоном. В одному з листів згадуються вивилонські посланці, які були в Хацорі якийсь час. В іншому, що в це місто була відправлена партія олова. В документах єгипетського Нового царства неодноразово згадується завоювання міст Тутмосом ІІІ, Аменхотепом II та Сеті I. В папурусі Анастазі ХІІІ століття до нашої ери Хацор згадується у зв'язку з Рамземос ІІ. В амарнських листах XIV століття до нашої ери розповідається про змову проти царя Хацора Аблі-Тірші який розширив свої володіння на схід від Йордану. За Біблією Соломон укріпив місто. В 732 році ассирійці на чолі з Тіглатпаласаром ІІІ зруйнували місто, а населення завбрали в полон.

Археологія[ред.ред. код]

Стародавній олійний прес

Вперше Хацор віднайшов Г. Л. Портер в 1875 році, але його відкриття забули. В 1920-і роки його знаву було знайдено — цього разу Дж. Гарстангом, начальником упарвління археології уряду бритнаського мандату. Доказом став знайдений на телі документ аккадською в якому згадується цар Хацора. В 1928 році Гарстанг провадив розкопки на телі та прилеглих територіях. В 1955—1958 і 1968—1969 роках були проведені розкопки археологічною експедицією Єврейського університету в Єрусалимі на чолі з Іґелем Ядіном які знайшли шари від бронзового віку до еліністичних часів.

В 1990 році відбулася спільна експедиція Єврейського університету в Єрусалимі та Мадридського університету. Її результатом стало уточнення стратиграфії. Були знайдені сходи які вели з Верхнього міста в Нижнє. Відкриті залишки будівель Х-ІХ століть до нашої ери, двох ханаанських палаців бронзової доби. Була знайдена бронзова статуя божества заввишки 1,2 метра — це найбільша така знахідка. Характер знахідок бронзової доби свідчить про культурний зв'язок Хацора тих часів з державами на північний-схід від Ханаану.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Місто в північній Сирії.