Хаїм Херцог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Presidherzog.jpg

Хаїм Херцог (17 вересня 1918, Белфаст — 17 квітня 1997, Єрусалим) — ізраїльський державний діяч, який протягом своєї політичної кар'єри займав відповідальні державні посади, зокрема був послом при ООН та 6-м президентом Ізраїлю.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Белфасті у родині головного рабина Північної Ірландії Ізхака Айзики Херцога. Почав навчання у дублінському Веслі-коледжі. 1936 року батько Хаїма був призначений головним рабином Палестини (яка на той час була підмандатною територією Великої Британії), та переїхав туди разом з родиною. Після прибуття до Палестини Хаїм вступив до єврейської воєнізованої організації Хагана. Згодом повернувся до Великої Британії, де завершив навчання в університетському коледжі Лондона, здобувши ступінь бакалавра. Після завершення навчання вступив до лав британської армії та воював у її складі під час Другої світової війни, зокрема прийняв участі у висадці у Нормандії.

Був співробітником англійських спецслужб; керував розвідкою у Північної Німеччині, брав участь у визволені декількох концтаборів. Керував операцією з розшуку та встановлення особистості рейхсфюрера СС Генріха Гімлера

Після закінчення війни також брав участь у судових процесах над нацистськими злочинцями. 1945 року повернувся до Палестини та знов вступив до лав Хагани. Брав участь у створенні армії майбутньої держави, був серед засновників її розвідувальних служб. Брав участь у війні за незалежність, у тому числі у боях під Латрун. 1962 року залишив армію та зайнявся політичною діяльністю. Під час Шестиденної війни 1967 року був призначений першим головою військової адміністрації в Іудеї та Самарії.

З 1975 року по 1978 рік був ізраїльським послом при ООН. Коли ООН оголосила сіонізм формою расизму, вийшов до трибуни та демонстративно порвав документ з цим рішенням. Його промова з цього приводу на засіданні Генеральної асамблеї ООН 10 листопада 1975 року включена до переліку кращих промов в історії людства.

1983 року обраний 6-м президентом Ізраїлю. Намагався не втручатися у політичне життя та не виходити за межи своїх повноважень. 1988 року обраний на другий термін.

1993 року вийшов на пенсію, помер 1997 року у Єрусалимі.

Джерело[ред.ред. код]