Хелловін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хелловін (Геловін),
Відьомська ніч
Хелловін (Геловін),Відьомська ніч
Джеків ліхтар
Інші назви Halloween,
Hallowe'en
Місце Велика Британія Велика Британія,
Ірландія Ірландія,
США США,
Канада Канада
та в інших країнах світу
Засновано За початком нового календарного циклу в кельтському поганському календарі
Тип Поганський
Дата 31 жовтня
Святкування випрошування цукерок «Частування чи шкода» , костюмовані вечірки, святкові багаття, світильник Джека, ловлення яблук, святкові столи, вогнеграї
Традиції Вважається тим днем, коли духи всіх померлих повертаються на землю.
Перевдягання у страхітливі костюми, вечірки з убраннями, колядування[1][2][3][4]
Пов'язаний з День усіх святих, «Савин», Покрова

Хелловін (Хелоуїн, Хеллоуїн[5], Геловін[6]; англ. Halloween, Hallowe’en: IPA: /ˌhæləˈwin/) або Відьо́мська ніч (словен. Noč čarovnic, сербохорв. Ноћ вештица / Noć vještica) — сучасне свято, яке походить від старовинного кельтського. Святкується в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Після прийняття християнства його святкували як «надвечір'я Дня всіх святих».

Найгучніше проходить у Сполучених Штатах, Канаді, Ірландії та Великій Британії. Не будучи там державним святом, за популярністю Хелловін поступається лише Різдву[7]. В Україні набуває поширення після здобуття незалежності, разом із пожвавленням процесів глобалізації наприкінці XX ст. у світі. На думку багатьох дослідників, Хелловін є християнізованим святом, що походить від кельтських святкувань жнив[8] та днів мертвих(англ.) тобто має поганські корені, зокрема від шотландського Савину (англ.).[9] Також, існують припущення, що Хелловін розвинувася незалежно від Савину та має християнське підґрунтя.[10]

Під час святкування Хелловіну відбувається традиційне випрошування цукерок дітьми(англ.), відвідування тематичних костюмованих вечірок(англ.), прикрашання оселі та будівель, вирізання ліхтаря з гарбуза, цукрування яблук(англ.), розведення вогнищ, ловіння яблук з відра(англ.), розігрування, розповідання моторошних оповідок, перегляд фільмів жахів тощо.

Походження слова[ред.ред. код]

Уперше назва Хелловіну (Halloween) згадується у 1745 році[11]. Слово походить від англійського Hallowe'en — скорочення виразу All Hallow's Eve — надвечірня (переддень) Дня всіх святих, яке в свою чергу розшифровується як All Hallowed Souls Eve — дослівно: Надвечірня Всіх Святих Душ.[12][13] У рівнинній шотландській, надвечірня — це even, що видозмінилося до e'en або een. Хоча раніше, у давньоанглійській трапляється вислів All Hallows' (ealra hālgena mæssedæg, день повернення усіх святих), власне «переддень» All Hallows' Eve згадується лиш у 1556.[14][13]

Символом свята є світильник у вигляді голови з гарбуза (Ліхтар Джека), якими, одягнені в біле, діти лякають дорослих, а ті відкуповуються від маленьких примар подарунками (звичайно солодощами).

Історія[ред.ред. код]

Савин[ред.ред. код]

Са́вин (англ. Samhain [ˈsɑːwɪn] або [ˈsaʊ.ɪn] від ґел. [ˈsˠauwənʲ] та шотл. ґел. [ˈsɑːwɪn] — 'покрова', що святкувався, коли земля вкривалась першим снігом) — древнє кельтське свято, яке розглядають, як тваринницьке і сільськогосподарське, а також свято мертвих, чиї духи живились в цей час[15]. В цей період починався забій худоби (зараз це день святого Ма́ртина), що символізувало закінчення літа — збирання урожаю, яке було пізнім у північних кельтських реґіонах. Перевдягання в костюми до Хелловіну має давню традицію ще з давніх дохристиянських часів — чоловіки-кельти в Галії одягались в шкури забитих тварин. Є і вірогідніша версія — дітей переодягали навмисно, аби врятувати від ґоблінів, що звалися савинах, які нібито з'являлись на свято Савину та крали дітей. За віруваннями кельтів в цей період дуже активні відьми, злі феї та мерці. Характерні для Савину вогнища та танці навколо них. Свято тривало з ночі 31 жовтня на 1 листопада та ще три дні. Слово Samhain ірландською мовою означає також назву місяця «листопад».

Поширення в Північну Америку[ред.ред. код]

Північноамериканські альманахи кінця 18 та початку 19 століття не подають ніяких відомостей про святкування Хелловіну там.[16] Наприклад, Пуритани Нової Англії, висловлювали несхвалення щодо цього свята[16]. Його бурхливе поширення у маси почалося разом з хвилями ірландської та шотландської іміграції до Америки протягом 19 століття. Зрештою, Хелловін прижився на новому місці та популяризується звідти в усьому світі.[16] Спершу святкування обмежувалися лише імігрантськими спілками, та всередині століття та вже невдовзі було підхоплено загальною течією та до середини 20 століття святкувалося усіма американцями від узбережжя до узбережжя, незалежно від суспільного, грошового становища та походження.[17]

Святкування різними народами[ред.ред. код]

Поштова картка 1904 року до Хелловіну

У Європі особливо популярні вечірки Хелловіна у стародавніх замках, де вештаються страхітливі привиди. Німці влаштовують жахо-карнавал у замку Франкенштайна, що неподалік Дармштадта.

Кілька тисяч люду вдягали найстрашніші з масок, які мали, та лякали перехожих. Для більшого жаху влаштували навіть кілька страт. Однак і глядачі, і ті, кого страчували, — лише гиготіли.

За поганськими віруваннями західних європейців у ніч Хелловіну відчиняються двері у потойбічний світ, і духи померлих приходять на землю, щоб знайти собі відповідне тіло. Тому від усіляких скелетів, вампірів та привидів, що можуть постукати у ваші двері, досвідчені люди радять відкупитися — насипати торбу гостинців-ласощів.

Одним із головних атрибутів свята є «Ліхтар Джека» у вигляді голови з вирізаного гарбуза і запаленої свічки всередині.

У США та Великій Британії святкування починають заздалегідь: вечір напередодні Хелловіна, 30 жовтня, називають Ніч пустощів (Mischief Night). У цей вечір діти і підлітки мають право розіграти своїх знайомих і сусідів. Типові пустощі включають намазування вікон автомобілів милом, закидання будинків яйцями і гнилою городиною. Діти можуть обмотувати дерева туалетним папером або дзвонити в двері, а тоді тікати. Нерідко такі жарти межують з вандалізмом, тому частина продуктових магазинів не продають дітям яйця в період святкування Хелловіна.

Їжа[ред.ред. код]

Цукроване яблуко
Продаж гарбузів

Через те, що у Північній півкулі Хелловін припадає на пору осіннього врожаю яблук, одне з чільних місць у святковому столі посідають звично яблука, які вкривають поливою, цукрують(англ.), карамелізують(англ.) або обвалюють у цукровому сиропі та горіхах.

Донині, у сучасній Ірландії до свята випікають (або тепер, купують) Брембрек (англ.) (ірл. ґел. báirín breac), легкий плодовий пиріг, у який закладають перстеник або монетку, та виконуються певні інші чарівні обряди перед випіканням. Вважається, що той, кому дістанеться схована річ, того року знайде своє справжнє кохання. Ця традиція є подібною до звичаю готування Торту (Трьох) Королів (англ.) під час Богоявлення, найбільше поширеної у романських країнах.

Деякі приклади «Хелловінської» кухні:

Перевдягання[ред.ред. код]

Для цього свята характерним є переодягання. Переодягаються як діти так і дорослі. Найчастіше переодягаються в костюми фей, кажанів, різноманітних духів, відьом, гарбузів, скелетів, зомбі, мертвих, упирів. Найпоширеніші фарби для свята: чорний, помаранчевий, сірий, білий, жовтий та червоний. Після цього дітвора ходить від дому до дому з вигуками «Trick or treat!» — «Частування чи шкода».

Критика[ред.ред. код]

Зі зростанням поширення святкування цього свята у світі, зростає також і критика з боку деяких християнських груп, а саме з боку євангелістів, які в США не визнають цього свята. При цьому церковні діячі, зазначають, що ніч із 31 жовтня на 1 листопада є також особливою датою у різних окультних течій, та застерігаючи від можливих зловживань з боку їхніх сатанинських організацій.

Хелловін натикається на критику з боку православних, католицьких, епіскопальних, лютеранських й інших протестантських церков, через його поганське походження[19]. Водночас, з набуттям широкої популярності кельтським святом, з'являються спроби відродження святкування таких дохристиякських слов'янських обрядів як Діди, зокрема, рідновірами[20].

Примітки[ред.ред. код]

 1. «BBC - Religions - Christianity: All Hallows' Eve». British Broadcasting Corporation (BBC). 2010. Архів оригіналу за 2012-05-20. Процитовано 1 листопада 2011. «All Hallows' Eve falls on 31st October each year, and is the day before All Hallows' Day, also known as All Saints' Day in the Christian calendar. The Church traditionally held a vigil on All Hallows' Eve when worshippers would prepare themselves with prayers and fasting prior to the feast day itself. The name derives from the Old English 'hallowed' meaning holy or sanctified and is now usually contracted to the more familiar word Hallowe'en.» 
 2. Anne E. Kitch (2004). «The Anglican Family Prayer Book». Church Publishing, Inc. Процитовано 31 жоатня 2011. «All Hallow's Eve, which later became known as Halloween, is celebrated on the night before All Saints' Day, November 1. Use this simple prayer service in conjunction with Halloween festivities to mark the Christian roots of this festival.» 
 3. «The Book of Occasional Services 2003». Church Publishing, Inc. 2004. Процитовано 31 жовтня 2011. «Service for All Hallows' Eve: This service may be used on the evening of October 31, known as All Hallows' Eve. Suitable festivities and entertainments may take place before or after this service, and a visit may be made to a cemetery or burial place.» 
 4. «The Paulist Liturgy Planning Guide». Paulist Press. 2006. Процитовано 31 жовтня 2011. «Rather than comete, liturgy planners would do well to consider ways of including children in the celebration of these vigil Masses. For example, children might be encouraged to wear Halloween costumes representing their patron saint or their favorite saint, clearly adding a new level of meaning to the Halloween celebrations and the celebration of All Saints' Day.» 
 5. Хелоуїн (Halloween) – в англомовних країнах – популярне щорічне свято надвечір’я Дня всіх святих (31 жовтня), символом якого вважають відьму на мітлі та видовбаний гарбуз із запаленою свічкою всередині. Сучасний словник іншомовних слів: близько 20 тисяч слів і словосполучень / НАН України, Ін-т мовознавства ім. О. О.Потебні; [Уклад.: О.І. Скопненко, Т.В. Цимбалюк]. К.: Довіра, 2006. (Словники України). C. 733; Хеллоуїн. В англомовних країнах – одне з найбільш популярних щорічних свят (31 жовтня), символами якого є відьма на метлі та видлубаний гарбуз з прорізаними очима та ротом, усередині якого встановлюється запалена свічка. С. Бібик, Г. Сюта. Словник іншомовних слів: близько 35 тисяч слів і словосполучень / За ред. С. Єрмоленко. Х.: Фоліо, 2006. С. 589.
 6. Українська вимова:МФА: [ˌɦɛloˈwin]
  (Словник української мови).
  Такому написанню також надає перевага Ліна Костенко у своїх творах.
 7. Хелловін — моторошне кельтське свято.
 8. http://www.history.com/topics/halloween
 9. Austrian information. 1965. Процитовано 31 жовтня 2011. «The feasts of Hallowe'en, or All Hallows Eve and the devotions to the dead on All Saints' and All Souls' Day are both mixtures of old Celtic, Druid and other heathen customs intertwined with Christian practice.» 
 10. «BBC – Religions – Christianity: All Hallows' Eve». British Broadcasting Corporation (BBC). 2010. Процитовано 1 листопада 2011. «The Oxford Dictionary of World Religions also claims that Hallowe'en "absorbed and adopted the Celtic new year festival, the eve and day of Samhain". However, there are supporters of the view that Hallowe'en, as the eve of All Saints' Day, originated entirely independently of Samhain and some question the existence of a specific pan-Celtic religious festival which took place on 31st October/1st November.» 
 11. «Online Etymology Dictionary: Halloween». Etymonline.com. Процитовано 2013-10-13. 
 12. «SND: Hallow». Dsl.ac.uk. Процитовано 2013-10-13. 
 13. а б The Oxford English Dictionary (вид. 2nd). Oxford: Oxford Univ. Press. 1989. ISBN 0-19-861186-2. 
 14. «DOST: Hallow Evin». Dsl.ac.uk. Процитовано 2013-10-13. 
 15. Маккалох Дж. А. Религия древних кельтов. ЗАО Центрполиграф, 2004.
 16. а б в Rogers, Nicholas (2002). Halloween: From Pagan Ritual to Party Night, pp. 49-50. New York: Oxford Univ. Press. ISBN 0-19-516896-8.
 17. Rogers, Nicholas (2002). Halloween: From Pagan Ritual to Party Night, p. 74. New York: Oxford Univ. Press. ISBN 0-19-516896-8.
 18. «Хелловінський стіл:Страхітлива піца». 
 19. Хелловін, День мертвих, Поминки.
 20. Діди в Польщі.