Химерний організм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Текст вилучений зі статті через підозру в порушенні авторських прав

Copyright.svg

Текст, що раніше перебував на цій сторінці, запідозрений у порушенні авторських прав на текст із такого джерела:

http://wkola.at.ua/blog/khimerni_ta_transgenni_organizmi_genetichni_osnovi_selekciji_organizmiv/2014-05-22-1530

Цю сторінку внесено до категорії Вікіпедія:Можливе порушення авторських прав.

В обговорення користувачеві, що розмістив цю статтю, варто додати повідомлення {{subst:nothanks cv|Химерний організм|url=http://wkola.at.ua/blog/khimerni_ta_transgenni_organizmi_genetichni_osnovi_selekciji_organizmiv/2014-05-22-1530}} --~~~~.


До уваги користувача, що розмістив цю статтю!

Не редагуйте статтю зараз, навіть якщо ви збираєтеся її переписати (додержуйтеся вказівок нижче):

  • якщо правовласником є ви, додайте на зазначеному вище ресурсі примітку: «Матеріали дозволено використовувати на умовах GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike»;
  • якщо дозволу на використання цього матеріалу нема, будь ласка:
    • напишіть хоча б гарний накид статті на цій підсторінці. Зверніть увагу, не треба копіювати текст, що порушує авторські права, на зазначену підсторінку й редагувати його. Якщо ви взялися за написання нової статті, не забудьте сповістити про це на сторінці обговорення.
    • або залиште все як є, і тоді стаття буде вилучена.


У випадку, якщо новий текст написаний не буде, ця стаття буде вилучена через тиждень після появи цього попередження.

Вихідний (який, можливо, порушує копірайт) текст цієї статті можна знайти в історії змін.

Зверніть увагу, що розміщення у Вікіпедії матеріалів, автор яких не надав явного дозволу на їхнє використання відповідно до ліцензії GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike, може бути порушенням законів про авторське право. Користувачі Вікіпедії, що розміщають такі тексти, можуть бути тимчасово позбавлені права редагувати статті.

Незважаючи ні на що, ми завжди раді вашим оригінальним статтям.

Дякуємо.

Химерний організм - це організми або їх частини, що складають­ся з генетично різнорідних тканин. Уперше цей термін застосував німецький ботанік Г. Вінклер (1907) для форм рослин, отриманих у результаті зрощення пасльону й томату. Надалі (1909) Е. Баур, вивчаючи пеларгонію ряболисту, з’ясував природу химер. Розріз­няють кілька типів химерних організмів:

• химери мозаїчні (гіперхимери) — у них генетично різні тканини утворюють тонку мозаїку;

• химери векторіальні — у них різнорідні тканини розташовані великими ділянками;

• химери периклінальні — тканини з різними генотипами лежать шарами один над одним;

· химери мериклінальні — їх тканини складаються із суміші секторіальних і периклінальних ділянок.

Химери можуть виникати в результаті щеплень рослин і під впливом мутацій соматичних клітин. Компоненти химер можуть відрізнятися один від одного генами ядра, числом хромосом або ге­нами пластид чи мітохондрій. Химерні організми досить часто ви­користовуються в наукових дослідженнях. Принцип одержання химер зводиться головним чином до виді­лення двох чи більшої кількості ранніх зародків та їхнього злит­тя. У тому випадку, коли в генотипі зародків, використаних для створення химери, є відмінності за рядом характеристик, удається простежити долю клітин обох видів. З допомогою химерних ми­шей було, наприклад, розв’язане питання про спосіб виникнення в ході розвитку багатоядерних клітин поперечносмугастих м’язів. Вивчення химерних тварин дозволило розв’язати чимало проблем, і в майбутньому завдяки застосуванню цього методу з’явиться можливість розв’язувати складні питання генетики й ембріології.