Хлорне вапно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гіпохлорит кальцію або хлорне вапно ( Ca(OCl)Cl ) утворюється при взаємодії хлору з сухим гідроксидом кальцію (гашеним вапном) Ca(OH)2 у вигляді білої, пухкої порошкуватої речовини. Реакцію утворення хлорного вапна можна зобразити рівнянням:

ChlorneVapno otrymannja.jpg

Таким чином, хлорне вапно є змішаною кальцієвою сіллю двох кислот: гіпохлоритної і хлоридної. У ній позитивно двовалентний іон кальцію однією одиницею своєї валентності зв'язаний з кислотним залишком гіпохлоритної кислоти ClO-, а другою — з кислотним залишком хлоридної кислоти Cl-.

Хлорне вапно застосовується значно ширше, ніж гіпохлорит натрію, бо воно дешевше, транспортується на великі віддалі і довго зберігається (в герметично закритій тарі), а гіпохлорит натрію (жавелеву воду) можна використовувати тільки на місці виготовлення.

Хлорне вапно, як і жавелеву воду, застосовують для вибілювання паперової маси, тканин тощо, а також для дезінфекції. Вибілювальна і дезинфікувальна дія хлорного вапна ґрунтується на тому, що воно під впливом CO2 повітря і води (карбонатної кислоти) розкладається з виділенням гіпохлоритної кислоти, яка, в свою чергу, теж розкладається і утворює (в момент виділення) атомарний кисень, що руйнує забарвлювальні речовини і вбиває бактерії:

  • 2Ca(OCl)Cl + H2O + CO2 = CaCO3 ↓ + CaCl2 + 2HClO
  • 2HClO = 2HCl + 2O (O2)

За відсутності вологи CO2 повітря розкладає хлорне вапно з виділенням атомарного хлору, який теж руйнує забарвлювальні речовини і вбиває бактерії. Розклад вапна відбувається за реакцією:

  • Ca(ClO)Cl + CO2 = CaCO3 + 2Cl

У результаті цієї реакції сухе хлорне вапно на повітрі пахне хлором.

Джерела[ред.ред. код]

  • Ф. А. Деркач "Хімія" Л. 1968