Хлорофітум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хлорофітум

Хлорофітум (лат. Chlorophytum) — рід трав'янистих рослин. Раніше Хлорофітум відносили до родини Лілейні; тепер за даними Королівських ботанічних садів у Кью рід відноситься до підродини Агавові (Agavoideae) родини Холодкові (Asparagaceae)[1]

Трав'яниста рослина з пониклими стеблами. Її довгі лінійні листя зібрані в прикореневі пучки. Квітки у хлорофітума дрібні, зібрані в рихлу мітелку. Стебла дуговидної форми після цвітіння утворюють на своїх кінцях пучки листків з повітряними коренями, дуже рідко замість пучків листя утворюється насіння. Сильні екземпляри мають численні звисаючі стебла з розетками листків.

Рід становить біля 200–250 видів, які поширені в субтропічних і тропічних районах П. Америки, Африки, о. Мадагаскар, П. Азії та Австралії.

Застосування в кімнатному квітникарстві[ред.ред. код]

Хлорофітум є одним з найпоширеніших невибагливих кімнатних рослин. Він швидко зростає, а навесні і влітку на тонких довгих стеблах, зеленого або жовтого кольору (в залежності від виду), з'являються спочатку дрібні білі квіти, а потім з них інколи достигає чорне насіння у зеленій оболонці пірамідальної форми. Дуже часто з незапилених квітів згодом з'являються крихітні розетки листя, замість насіння. Їх можна відокремити від рослини і вкоренити. Рослина ця невибаглива, хоча влітку вимагає рясного поливу.

Можливості рослини вивчені не повністю. Хлорофітум поглинає формальдегід, чадний газ, виділяє фітонциди. Володіє значним бактерицидним ефектом. Вчені встановили, що за добу рослина може знищити близько 80% хвороботворних мікроорганізмів, що знаходяться в безпосередній близькості від рослини.

Цікаво, що його очисні властивості помітно посилюються, якщо покласти в квіткові горщики активоване вугілля Температура помірна. Взимку не нижче 18 ° C. Хлорофітум не загине при несприятливих температурах, але це обов'язково позначиться на його зовнішньому вигляді. Холодні протяги або утримання біля не утепленого вікна шкодять рослині.

Хлорофітум відноситься до світлолюбних рослин. Віддає перевагу яскравому розсіяному світлу.

Добре росте біля східного чи західного вікна. Може рости і на північному вікні, але в дуже темному місці рослина втрачає декоративну привабливість. На південному вікні потрібно притінення. Потребує рясного поливу з весни до осені і помірного взимку. Ґрунт повинен бути весь час вологим. Проводять удобрювальні поливання 1 раз на 2 тижні з березня по серпень комплексним добривом для декоративно-листяних рослин Влітку час від часу листя корисно обприскувати і влаштовувати теплий душ. Обов'язково обприскування, якщо рослина міститься поряд з опалювальною системою.

Ґрунт — 2 частини дернової, 1 частина перегнійної, 1 частина листової землі і 1 частина піску. Хлорофітум має великі товсті корені, якщо вони розростаються, то горщики тріскаються біля дна. Тому хлорофітуму дають просторий посуд.

Примітки[ред.ред. код]