Хмари (п'єса)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Хмари» — п'єса Арістофана. Поставлена на Великих Діонісіях 423 до н. е., комедія здобула третє місце. Першу нагороду було присуджено тоді комедіографові Кратіну за п'єсу «Пляшка», другу — Аміпсію, авторові комедії «Кони». Пізніше Арістофан пробував переробити «Хмари», проте не завершив до кінця роботи.

Хмари провалилися на першому показі, і той варіант п'єси, який ми маємо, є новою її редакцією, що, очевидно, так і не побачила сцени і, імовірно, навіть не була завершена. Зараз вона складається з 1510 віршів. Карикатура на Сократа, що представляє його натурфілософом і софістом, досить далека від істини, а майже трагічний фінал здається не занадто вдалою заміною (з театральної точки зору) традиційного свята. Однак у п'єсі є чудові ліричні рядки, а оцінки героями сучасної їм освіти становлять значний історичний інтерес.

Сюжет[ред.ред. код]

Головними героями комедії є: старий хлібороб Стрепсіад і відомий філософ Сократ. Стрепсіад мав сина Фідіппіда, який через гени мав пристрасть до аристократичних забавок, таких як кінний спорт (матір'ю Фітіппіда була гоноровита аристократка). Через приналежність сина до дорогих забав сім'я Стрепсіада була в боргах. Аби хоч якось відкрутитися від виплати величезних боргів старий батько вирішує піти на навчання до Сократа і його учнів. Прийшовши до сусіда-мудреця в "думальню", де Сократ навчає молодь, Стрепсіад просить навчити його хитрим промовам і навичкам, які дозволили б не віддавати борги. Невзмозі здолати всі знання отримані в "думальні" Стрепсіад замість себе відправляє на навчання сина. Вивчившись син допомагає батькові позбутися кредиторів, але незабаром, посперечавшись із ним на гулянці, не лише б'є свого батька, але й намагається довести, що має на це право. Після цього розгніваний Стрепсіад підпалює "думальню" Сократа.

Головні герої[ред.ред. код]

  • Стрепсіад - старий хлібороб
  • Фідіппід - син Стрепсіада
  • Сократ - мудрець

Переклади[ред.ред. код]

Російські переклади:

  • Хмари. / Вступ. ст. і пров. І.М.Муравйова-Апостола - СПб., 1821. 312 стр. (на рус. Та грец. Яз.)
  • Хмари. / Пер. В. Алексєєва. СПб., 1893.

Література[ред.ред. код]

  • Гаврилов А. К. Вчений громада сократиків в "Хмарах" Аристофана / / Деякі проблеми історії наукової науки. Збірник наукових праць. Ленінград, 1989.
  • Pierre Brul, "Les Nues et le problme de l'incroyance au Ve sicle," in Pierre Brul (ed.), La norme en matire religieuse en Grce ancienne. Actes du XIIe colloque international du CIERGA (Rennes, septembre 2007) (Lige, 2009) (Kernos Supplment, 21)
  • Daphne Elizabeth O'Regan, Rhetoric, comedy, and the violence of language in Aristophanes '"Clouds", New York ua: Oxford University Press, 1992. ISBN 0-19-507017-8
  • Raymond K. Fisher, Aristophanes "Clouds": purpose and technique, Amsterdam: Hakkert, 1984.

Примітки[ред.ред. код]

Хмари, комедія Арістофана, на афінському театрі в перший раз представлена ​​під час великого Діонісіева святкування на першому році LXXXIX Олімпіади (в 425 році до Р.Х. за обчисленням Ньютона) -/Вступ. ст. і пров. І.М. Муравйова-Апостола - СПб.: В тип. Н. Греча, 1821, парал. текст, 314 с.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]