Хонінгування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поверхня обраблена хонінгуванням.

Хонінгування - вид абразивної обробки матеріалів із застосуванням хонінгувальних головок (хони).

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Хонінгування в основному застосовується для обробки внутрішніх циліндричних поверхонь шляхом поєднання обертального й зворотно-поступального руху хона із закріпленими на ньому розсувними абразивними брусками з рясним зрошенням оброблюваної поверхні мастильно-охолоджувальною рідиною. Один з видів чистових і обробних обробок різанням. Дозволяє отримати отвір з відхиленням від ціліндрічності до 5 мкм і шорсткістю поверхні Ra = 0.63 ÷ 0.04.

Хонінгування зовнішніх поверхонь здійснюється на спеціалізованих верстатах (горизонтально-хонінгувальні) або модернізованих (шліфувальних, горизонтально-розточувальних), продуктивність при цьому в порівнянні з суперфінішуванням в 2-4 рази вища внаслідок більшої кількості брусків і великих тисків.

Галузі застосування хонінгування[ред.ред. код]

Обробка отворів в різних деталях в тому числі в деталях двигуна (отворів блоків циліндрів, гільз циліндрів, отворів кривошипної і поршневої головок шатунів, отворів шестерень) і т. д. При обробці хонінгуванням забезпечується стабільне отримання точних отворів і необхідних параметрів шорсткості обробленої поверхні.

Особливості хонінгування[ред.ред. код]

Зворотно-поступальний рух хона з постійним тиском бруска або постійною швидкістю радіальної подачі.

Інструменти і верстати для хонінгування[ред.ред. код]

Див. докладніше Хон.

Циліндрична хонінгувальна головка.
Хонінгувальна головка.

Мастильно-охолоджуючі рідини для хонінгування[ред.ред. код]

При обробці деталей із сталі і чавуну застосовують гас або суміш гасу з веретенним маслом (10% -20%). При використанні алмазних хонінгувальних брусків часто застосовують як мастильно-охолоджуючі рідини звичайну воду, в яку додають різні (як правило синтетичні) речовини що запобігають корозії оброблюваної деталі й самого верстата.

Значення хонінгування[ред.ред. код]

Високопродуктивний процес, що дозволяє отримати якісні поверхні з 6-5 квалітетами точності та шорсткістю поверхні Ra 1,6-0,1

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Короткий довідник металіста. Під ред. Орлова П.М. - М. Машиностроение, 1986. - С. 960.