Хон'імбо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Go board part.jpg

Хон'імбо (яп. 本因坊, ほんいんぼう[1]) — одна з чотирьох історичних шкіл го в Японії, також назва сучасного титулу в японському го. Заснував школу Хон'імбо Санса.

Школа Хон'імбо[ред.ред. код]

Школа Хон'імбо була заснована в 1612 році і проіснувала до 1940 року. Найсильніший гравець школи традиційно приймав прізвище Хон'імбо і змінював певним чином своє власне ім'я. За час свого керування школою він призначав собі спадкоємця, вибираючи найсильнішого учня.

Впродовж кількох століть школа Хон'імбо була найсильнішою в Японії.

Хон'імбо Сюсай перед Другою світовою війною продав титул Хон'імбо газеті «Майніті Сімбун», що виступила ініціатором створення турніру, переможець якого отримував право носити прізвище Хон'імбо впродовж року. Після цього школа Хон'імбо припинила своє існування, поступившись іншим структурам.

Титул Хон'імбо[ред.ред. код]

Турнір на звання Хон'імбо проводиться щороку, починаючи з 1941. Спонсором турніру виступає газета «Майніті Сімбун». За сучасною структурою турнір включає в себе відбіркові змагання, що проводяться за системою з вибуванням, лігу Хон'імбо, в якій 8 відібраних гравців за коловою системою визначають претендента на титул. Переможець ліги отримує право кинути виклик поточному володарю титулу в матчі до чотирьох перемог.

Турнір на звання Хон'імбо вважається найпрестижнім у Японії з огляду на історичну значимість титулу, проте за призовим фондом він поступається турнірам на звання Мейдзіна і Кісеї.

Переможець турніру отримує право носити впродовж року прізвище Хон'імбо. Японські гравці, які виграють це право, міняють також власне ім'я. Так, Такуґава Каку, дев'ятиразовий переможець турніру, називав себе Хон'імбо Сюкаку.

У 2010 році титул Хон'імбо завоював, а в 2011 відстояв Ямасіта Кейґо, який прийняв ім'я Хон'імбо Дова.

Окрім основного титулу Хон'імбо, існує багато турнірів, що носять аналогічне ім'я: жіночий Хон'імбо, любительський Хон'імбо, студенський Хон'імбо, Хон'імбо окремих міст і районів Японії тощо.

Почесні Хон'імбо[ред.ред. код]

За рішенням Ніхон-кіін гравцю, який вигравав титул Хон'імбо п'ять разів поспіль і більше, присвоюється титул почесного Хон'імбо. Такий гравець здобуває право довічно носити це прізвище. Почесними Хон'імбо ставали:

Київський Хонінбо[ред.ред. код]

Турнір на звання київського Хонімбо проводився в 2004 році за системою, близькою до системи аналогічного японського турніру. Переможцем турніру став Дмитро Богацький, 6 дан. Наступного року було вирішено розширити географію учасників і перейменувати турнір в «Український мейдзін».

Примітки[ред.ред. код]

  1. частіше Хонінбо, зустрічаються також написання Хонімбо, Гонімбо


Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.