Хосе де Рібера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хосе де Рібера
Jose de Ribera
José Ribera.jpg
Ім'я при народженні Хосе де Рібера
Дата народження 12 січня 1591(1591-01-12)
Місце народження Хатіва,Іспанія
Дата смерті 2 вересня 1652(1652-09-02) (61 рік)
Місце смерті Позіліппо(Неаполь),Італія
Національність іспанець
Жанр релігійні і жанрові композиції
Напрямок караваджизм


Хосе де Рібера, або Хусепе Рібера (ісп. Jose de Ribera, ісп. Jusepe de Ribera; 12 січня 1591 - 2 вересня 1652) — видатний художник Іспанії 17 століття, що довго жив і працював у місті Неаполь, Італія. Мав прізвисько Spagnoletto (маленький іспанець за маленький зріст). Малював релігійні і міфологічні картини, портрети, декоративні твори. Недовго займався гравюрами, де в техніці офорт залишив чудові зразки. Працював у добу бароко, але зазнав найменших впливів барокової естетики і не мав недоліків стилю, притаманних Луці Джордано.

Ранішні роки[ред.ред. код]

Вважають, що він народився в містечкі Хатіва поблизу Валенсії. Походить з родини ремісника. Мав двох братів. Точних відомостей про першого вчителя нема. Можливо, їм був Франсіско Рібальта в Валенсії. Невідомо, в якому році виїхав до Італії разом з братом Хуаном. Зафіксоване їх проживання на «Вулиці художників» (Віа Марута)в Римі у 1613-1616 рр.

Як більшість митців, що перебували в Римі на початку 17 століття, Хосе уважно вдивлявся в твори римських майстрів. І робив спроби - як в величній манері академіків, та к і в манері тенеброзо Караваджо. В науковий оборот введені два твори, що пов'язують з раннім періодом творчості Рібери.

«Христос воскрешає померлого Лазаря», Прадо, Мадрид.

Картину «Христос воскрешає померлого Лазаря» продавали на аукціоні Сотбі. Саму картину знали і до аукціону, статтю про неї створив ще Роберто Лонгі. У 2001 році за 2.500.000 євро полотно придбав музей Прадо, атрибуційні дослідження довели, що це ранній твір Рібери. Композиція нагадує давньоримський рельєф, де голови персонажів розташовані практично на одній висоті у два ряди. Картина вражає гладко покладеними фарбами і академічними зморшками савану Лазаря. Христос ( як безперечно позитивний і головний персонаж )поданий художником в центрі і в червоних шатах. Незважаючи на створене диво, настрій картини академічно стриманий, це черговий твір на біблійну тему.

«Суд царя Соломона», Музей старовинного мистецтва, Рим.

Свідоцтвом, наскільки уважно поставився художник до знахідок Караваджо, стало полотно «Суд царя Соломона». Відразу впізнаються «розірвана» композиція Караваджо, різке світло збоку ліворуч, деяка незаповненість полотна і навіть улюблена колористика Караваджо з домінуванням чорного та темно-червоного. Як і більшість пізніх творів Караваджо, «Суд царя Соломона» Рібери теж насичений драматичними подіями, емоційним напруженням. Адже цар Соломон наказав розрубати живу дитину, на яку виступили претендентками справжня і фальшива матері. Справжня мати кинулася до Соломона з благанням не рубати дитину, аби врятувати їй життя. Заради рятування власної дитини, вона була згодна навіть не визнавати власного материнства. Так мудрий Соломон роспізнав справжню матір дитини і таки наказав саме їй віддати маля.

Неаполь назавжди[ред.ред. код]

З 1616 р. він в Неаполі. На той час це був шмат Іспанії на італійських землях. В Неаполі правили іспанські віце-королі і скрізь було чути іспанську мову. Не виїжджаючи на батьківщину, Рібера почував себе тут своїм серед своїх.

Одруження[ред.ред. код]

Вже восени 1616 р. Хосе де Рібера узяв шлюб з 15-річною Катериною Аццоліно.Вона з родини художника-сіцілійця Аццоліно,що багато років працював у Неаполі. Родина матиме п'ятеро дітей.

Перші твори[ред.ред. код]

Дотик, серія «П'ять почуттів», музей Нортон Саймон, Пассадена, США.


Серед перших творів серія картин «П'ять почуттів».Схема проста- поколінна чоловіча постать демонструє якесь почуття-дотик,нюх, смак, слух, зір. Темне тло не відволікає від постаті.Чоловіки узяті з реального життя, таких можна побачити на ринках і вулицях Іспанії чи Італії. Плебейське походження художника відбилося на виборі моделей. Дивує, що моделі і твори мали популярність. А згодом прикрасили палацові стіни, де поряд красувались сеньори і сеньорити в розкішних шатах з перлами і страусовими перами.

Модель для картини «Дотик» ще цілком пристойна.І чоловік досліджує рельєф на обличчі античної статуї.Подібна картина достойно прикрасила б кабінет прихильника мистецтв.

Модель(підстаркуватий селянин-бородач) для картини «Нюх» і досі вражає розірваним одягом і капелюхом, а від картини наче тхне часником. Ще більше вражає простий натюрморт першого плану, де в рядок покладені цибулина, часник і гілочка з квіткою. Так натюрморти писали тільки геніальні іспанські майстри.

Сліпий скульптор Гамбассі.[ред.ред. код]

Ще одну інтерпретацію почуття «Дотик» Хосе де Рібера відтворив у 1632 році в портреті сліпого скульптора Гамбассі ( Прадо, Мадрид ).Все наче як і на картині 1616 року. І не так. Колись молодий скульптор працював завзято й натхненно. Тепер старість і неміч. Трагедія втраченого зору постає у всій своїй глибині і незворотності. Це вже не гра ерудиції,як на ранішніх картинах. Це сумна розповідь про трагічну долю митця,ще однієї людини, повноцінне життя якої зламала хвороба.

Філософи Хосе де Рібери[ред.ред. код]

Філософів Рібера малював двічі.Герцог Алкала замовив йому серію у 1630 році. Вдруге він зробив серію у 1635 році. Допитливі дослідники дізнались, що Рібера читав історика Діогена Лаертіоса (початок 3 ст нашої ери)«Життєписи і переконання уславлених філософів», а ще більше Лукіана з Самосу (2 ст. нашої ери)«Ярмарок життєписів». Лукіан з Самосу був по переконанням найближче до світогляду самого Рібери, бо подав уславлених філософів, цих велетнів духу, як жебраків і рабів, мало потрібних суворій реальності.

Авторитет античного письменника захистив сувору правду зображень і самого Хосе де Рібери від докорів. Він ніби йде за письменником, подаючи бородаті обличчя, брудний і розірваний одяг, босі ноги в пилюці. Аби не могутній розум в очах і самоповага цих жебраків, їх за лахміття спокійно прйняли б за божевільних. Несправедливість до людей переливалась через край полотен і глядачі застигали приголомшливо. Так рязюче реально не малював своїх філософів навіть захвалений Веласкес.

До філософів Рібери близькі (композиційно і за колоритом) апостоли, ще одна серія полотен майстра. Це теж поясні фігури, грубуваті обличчя в зморшках, бідний одяг. Рібера наче навертає глядача до років первісного християнства, коли «Адам орав, а Єва пряла», коли перші учні Христа були бідні, як жебраки Неаполя 17 століття. З філософами Рібери вони схожі і високим почуттям гідності. Але їх завдання інше,ніж здобута мудрість давньогрецьких філософів, бо саме апостоли, а не філософи, несуть світло святого вчення. Палкий католик Рібера був на боці апостолів, але малював їх як кращіх серед людей, кращіх серед філософів.

Уславлена П'єта[ред.ред. код]

José de Ribera 058.jpg

Її замовили ченці картезіанського монастиря Сан Мартіно в Неаполі.На білому покривалі лежить тіло мертвого Христа. Емоційна Марія Магдалина впала і пристрасно цілує ноги мертвого бога. В центрі полотна Богородиця,горе якої не менше магдалининого, але вона готова винести і нове горе без руйнівного відчаю.

Думки розділилися вже тоді. Одні засудили образ за надмірний реалізм, інші вважали картину новим досягненням Рібери. Підсумки підвів італійський художник Лука Джордано, який зауважив, що одне тільки вивчення цієї картини може зробити талановитого учня великим майстром.

Гравер Рібера[ред.ред. код]

Портрет Рібери з його малюнком в руках

Він мало займався гравюрою. Це був офорт. Особливість таланту в тому, що талановитим стає все, до чого майстер приклав зусиль. Так і з офортами Рібери. Занадто швидко він перейшов з учнівських замальовків до повноцінних гравюр. Це був етап роботи над живописною композицією «П'яний Вакх». Було дві іпостасі Вакха- 1)молодий і гармонійний бог веселощів і вина, 2) п'яничка, який втрачає людську подобу через надмірне пияцтво. Саме цю іпостась і обрав Хосе де Рібера для свого офорта, бо засуджував пияцтво і ніколи не забував про повчальний характер свого живопису.

В офорті він дотримувався малюнку тонкою лінією.Лише пізніше виразну лінію доповнював штриховкою і прозорими тінями.

Не зберіглося й автопортретів Хосе де Рібери. Ті портрети - гравюри, що ми маємо зараз, походять з 18 століття.Художник на тих гравюрах напомажений,елегантний кавалер з модною зачіскою, парадно одягнений-і недостовірний. Це оболонка, а не суть особи. Таким він був лише в короткі часи відвідин віце-королів, а це не головна частина його життя. Серед знайомих Рібери-уславлений Веласкес,який двічі відвідав Італію і зустрічався з Ріберою. Спогади про зустріч з талановитим іспанцем в Неаполі залишив і Юхим фон Зандрарт, що навідався в місто у 1634 році.За видатну майстерність Хосе де Ріберу обрали членом Римської академії Св.Луки, він був кавалером ордену «Шати Христові».

Галерея[ред.ред. код]

Три дивні портрети[ред.ред. код]

Муза історії Кліо (Рібера), Ермітаж, Петербург, підпис монограмою.

Кульгавчик

Талановитий Рібера не часто брався малювати портрети. Деякі не дуже йому і вдавалися. Зовсім інша справа, коли художник захоплювався моделлю. Так було з невідомим нам веселим хлопчиськом, який був кульгавим. Контраст між фізичною вадою і веселою вдачею так вразив художника, що він намалював хлопця.Майстер не пожалкував велике полотно, а подав кульгавчика так, як зазвичай подавали вельмож у парадних портретах : у повний зріст, на тлі яскравого пейзажу, привітно усміхненим.Але це щира посмішка дитини,яка радіє життю, а не люб'язна маска пройдисвіта,хабарника чи фаворита. Портрет довго блукав по приватним збіркам.В Лувр його передасть колекціонер - лікар Ла Каз лише в 19 столітті. Життя підносить сюрпризи. До кульгавчика віднайшли парну картину «Карлик з собакою». Можливо, це якийсь ансамбль з двох картин, якщо правда, що замовником кульгавчика був тодішній віце-король.

Дівчисько з тамбурином

Ще менше відомо про дівчисько з тамбурином. Загадковий твір,де більше питань,ніж відповідей. Робота портретна, але дослідники наполягають, що це алегорія, ймовірно, слуху. А художник лише використав привітну модель для створення алегорії.

Ще одна загадка-муза історії Кліо. Доросла жінка з вродливим обличчям тримає в руках книгу і трубу, щоби сповісти кому славу, а кому ганьбу. Невідомо, чи це полотно з серії, чи поодинаке замовлення для кабінету вельможі. Здається, всі скарби своєї палітри зібрав на цьому полотні Рібера : такого синього, червоного,білого мало де побачиш навіть у Рібери. Напис на книзі «Фукідід» мало що пояснює, як і невідоме перебування картини до 1920 року, коли її віддали в Ермітаж.

Улюблениця дочка[ред.ред. код]

Каяття Марії Магдалини

Серед жіночих образів Рібери є на диво приємні.Дослідники досі сперечаються,хто була модель для багатьох полотен майстра. Її вродливе обличчя вбачають в низці полотен Рібери ( Св.Інеса, успіння Марії Магдалини, каяття Марії Магдалини тощо). Як модель дружина художника не дуже підходить за віком. Залишається дочка Марі-Роза.

Смерть[ред.ред. код]

Останні роки пройшли в зубожінні. Його слава померла раніше за нього, хоча він працював, незважаючи на хвороби і старість. Останнім шедевром майстра стала картина «Христос причащає апостолів» для монастиря Сан Мартіно в Неаполі.Рібера тоді мимоволі змагався з велетнем італійського живопису Веронезе, бо його твір планували розмістит поряд з «Таємною вечерєю» венеціанця, який уславився розмахом манери і видатними колористичними здібностями.

Рібера помер в передмісті Неаполя Позіліппо. В поховальній книзі церкви Санта Марія делла Неве знайшли запис : « 2 вересня помер сеньор Джузеппе Рібера і був похований на Марголіно». Могила Рібери давно загублена.

Перелік офортів Рібери[ред.ред. код]

Монумент Хосе де Рібера
 • Св.Себастьян біля стовпа
 • Св.Єронім в пустелі
 • Св.Єронім чує небесну трубу,що сповіщує смерть
 • замальовки очей людини
 • замальовки ротів і носів людини
 • вуха людини
 • чоловіча голова з пов'язкою
 • каяття Апостола Петра
 • Мучеництво апостола Бартоломея
 • Давньогрецький поет
 • П'яний Вакх (п'яний Сіленус)
 • картуш з гербом вельможі


Країни, де зберігають твори Рібери[ред.ред. код]

 • Велика Британія
 • Німеччина
 • Іспанія
 • Італія
 • Росія
 • США
 • Фінляндія
 • Франція
 • Україна
 • Угорщина
 • Японія

Джерела[ред.ред. код]

 • Знамеровская Т.П. Хусепе Рибера, М, «Изобразительное искусство», 1981 (рос)
 • Сто офортов 16-19 вв.из собрания Гос.Эрмитажа, каталог выставки,Л-М,1964 (рос)
 • Jonathan Brown: Jusepe de Ribera: prints and drawings (Katalog zur Ausstellung in: The Art Museum, Princeton University, Oktober-November 1973), Princeton, N.J.: Princeton University, 1973
 • Alfonso E. Perez Sanchez, Nicola Spinosa: Jusepe De Ribera 1591-1652, New York: Abrams, 1992 (Katalog der Ausstellung im Metropolitan Museum), ISBN 0-8109-6416-3
 • Michael Scholz-Hänsel: Jusepe de Ribera, 1591-1652. Köln: Könemann, 2000, ISBN 3-8290-2872-5
 • Mark A. Williamson: „The Martyrdom Paintings of Jusepe de Ribera: Catharsis and Transformation“; PhD Dissertation, Binghamton University, Binghamton, New York 2000 (online bei myspace.com/markwilliamson13732)
 • Diane Kracht: Gequälte Seelen - gequälte Körper: die antiken Unterweltsbüßer des Jusepe de Ribera, Hamburg, Univ., FB Kulturgeschichte, Mag.-Schr. 2004
 • José de Ribera: bajo el signo de Caravaggio (1613 - 1633), (Katalog der Ausstellung im Museo de Bellas Artes de Valencia 16. Juni - 4. September 2005, wissenschaftliche Leitung Nicola Spinosa), Valencia: Museo de Bellas Artes
 • Nicola Spinosa: Ribera: [l'opera completa], 2. erweiterte Auflage, Napoli: Electa Napoli, 2006 [EA 2003]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]