Хронограф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасний наручний хронограф

Хронограф (від лат. chronos та лат. grapho — писати) — годинник, який показує години, хвилини і секунди, суміщені з хронометричним пристроєм, що дозволяє проводити вимірювання проміжків часу. Центральна стрілка хронографа показує секунди, зазвичай з відрізком 1/5 секунди, на одному з маленьких циферблатів фіксуються хвилини, зазвичай до 30 хвилин, на іншому години, зазвичай до 12 годин.

Історія[ред.ред. код]

Кишеньковий хронограф кінця 19 століття

Винахід хронографа відноситься до 1720 року, коли англійський годинникар на прізвище Грехем (англ. Graham) створив перший годинник, який дозволив виміряти відрізок з точністю 1/16 секунди. У 1831 році був винайдений спліт-хронограф — годинник, із секундоміром, що мав функцію проміжного фінішу. А перший хронограф, принципи роботи якого залишилися незмінними до наших днів (увімкнення, зупинка й повернення до нуля) був розроблений Адольфом Ніколем (англ. Adolphe Nicole) у 1862 році. З цього періоду до середини 20 століття було зроблено близько 400 винаходів, що стосуються удосконалення роботи механізму хронографа.

Приблизно в 1910 році з'явився перший наручний хронограф. Розвиток наручних годинників і хронографів, як одного з типів наручних годинників, йшов майже одночасно. Так, поява водонепроникних годинників у 1930 році викликала появу водонепроникних хронографів у 1933. Те ж саме відбулося і при появі антимагнітних годинників. Хоча були й винятки. У 1930—40-х роках широкий розвиток отримали годинники з автопідзаводом. Але суміщення автоподзавода з хронометром і, тим більше, серійне виробництво автоматичних хронографів було неможливо через ряд технічних проблем. Проте, Lemania — один з найбільших виробників годинникових механізмів, розробила автоматичний хронограф уже в 1947 році, але серійне виробництво його так і не починалося. В результаті протягом наступних 20 років, до 1965 року, істотних змін у виробництві автоматичних хронографів не відбулося.

У 1965 році була створена Асоціація з компаній Buren-Hamilton, Breitling, Dubois-Depraz і Heuer-Leonidas для вирішення проблеми суміщення механізму хронографа з механізмом годинників з автподзаводом. У результаті 3 березня 1969 року був презентований перший автоматичний хронограф, презентація якого одночасно відбулася в Женеві, Нью-Йорку, Токіо, Гонг-Конгу і Бейруті. Новий Caliber 11 названий Chronomatic (від CHRONOgraph і autoMATIC). Він працював з частотою 19 800 напівколивань на годину. Chronomatic випускався з 1969 по 1972 роки. Потім був винайдений Caliber 12 із частотою 21 600 напівколивань на годину.

Модифікації[ред.ред. код]

Fly-back[ред.ред. код]

Годинниковий механізм хронометра

Особливо широке поширення хронографи отримали з розвитком аеронавтики і спорту. Завдяки прогресу і підвищенню вимог до хронографів був винайдений хронограф з функцією fly-back. Для здійснення повітряної навігації на маленьких літаках використовуються компас і годинник. Рухаючись по прокладеному курсу в повітряних коридорах, пілот повинен слідувати в заданому напрямку по компасу протягом заданих проміжків часу. При зміні курсу йому необхідно починати новий відлік часу. При великих швидкостях польоту і низькій висоті потрібно максимально швидке перемикання хронометра з мінімальною кількістю рухів. Для цього була винайдена функція fly-back, що дозволяє проводити скидання показань хронографа одночасно з початком нового відліку. При цьому використовується тільки одне натискання кнопки, на відміну від стандартного хронографа, де потрібно два натискання. Такі хронографи вперше стали вироблятися для німецької авіації в 1930-ті роки швейцарськими фірмами Hanhart і Tutima.

Спліт-хронограф[ред.ред. код]

Спліт-хронограф — хронограф, який має дві секундні стрілки, що дозволяють засікти час проміжного фінішу. Ця складна функція дозволяє фіксувати тривалість кожного з двох подій, що мають одночасний початок, але закінчуються роздільно. Зазвичай такий хронограф має третю кнопку, якою і здійснюється спліт-функція. При натисканні цієї кнопки одна з стрілок (спліт) зупиняється, у той час як інша продовжує відлік часу. Це дозволяє засікти потрібний час, не зупиняючи секундомір. Після повторного натискання цієї ж кнопки секундна стрілка, що зупинилася приєднується до стрілки, що рухається. Якщо необхідно зафіксувати як проміжний, так і остаточний час, необхідно натиснути іншу кнопку, розташовану під заводною голівкою.

Регатний хронограф[ред.ред. код]

Регатний хронограф — хронограф, який відраховує час при старті вітрильної регати в дуже зручній для яхтсменів формі. Відлік часу з початку старту показується в п'яти отворах, розташованих по дузі за допомогою кольорового ходу. Колірний лічильник являє собою триколірний (синій, червоний, білий) диск, видимий через 5 круглих віконець. Кожний отвір відповідає одній хвилині, а весь лічильник розрахований на 15 хвилин. Зміна кольору говорить про початок наступної п'ятихвилинки. Подібного роду годинник випускають Piquot Meridien, Corum, Tag Heuer, Atlantic.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Lang, Gerd R.; Meis, Reinhard (1993), Chronograph Wristwatches To Stop Time, Germany: Schiffer, ISBN 0-88740-502-9 .