Хрящ-молочник неїстівний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хрящ-молочник неїстівний
Lactarius helvus - Lindsey.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Порядок: Russulales
Родина: Russulaceae
Рід: Lactarius
Вид: Хрящ-молочник неїстівний
Біноміальна назва
Lactarius helvus
Elias Magnus Fries

Хрящ-молочник неїстівний, хрящ-молочник болотяний (Lactarius helvus Fr.) Місцева назва — рижок буланий. З родини сироїжкових — Russulaceae.

Шапка 4-12(15) см у діаметрі, щільном'ясиста, опукло- або плоскорозпростерта, часто з горбочком, іноді увігнуторозпростерта, спочатку з підгорнутим, далі з опущеним краєм; вохряно-м'ясо-червонувата або вохряно-тонкоповстисто-дрібнолуската, іноді майже гола. Пластинки рожевувато-кремові, пізніше оранжево-вохряні. Спори 7-9 Х 6-7 мкм. Ніжка 4-8 (12) Х 0,8-3,5(4) см, щільна, пізніше з порожниною, повстиста, біля основи волосисто-повстиста, кольору шапки. М'якуш жовтуватий з червонуватим відтінком, у ніжці внизу червонувато-коричнюватий, солодкий, без особливого запаху, при підсиханні мав сильний запах кумарину. Молочний сік водянисто-безбарвний, іноді малопомітний, солодкий або гіркуватий, на повітрі не змінюється.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у соснових і мішаних лісах на вологих місцях; у серпні — жовтні. Сирий і висушений хрящ-молочник неїстівний, отруйний. Природа отрути, властивої грибу, не з'ясована. Природа отрути, властивої грибу, не з'ясована.

Джерела[ред.ред. код]

  • Єлін Ю.Я., Зерова М.Я., Лушпа В.І., Шаброва С.І. Дари лісів. – К.: «Урожай», 1979
  • Зерова М. Я., Єлін Ю.Я., Коз'яков С. М. Гриби: їстівні, умовно їстівні, неїстівні, отруйні.- К.: Урожай, 1979