Хісікава Моронобу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хісікава Моронобу
菱川師宣
Shunzei-hotogisu.png
Худ. Хісікава Моронобу. «Японський поет Фудзівара-но Тосинарі 12-го століття»
Дата народження 1618
Дата смерті 25 липня 1694(1694-07-25)
Національність японець
Громадянство Японія Японія
Жанр укійо-е
Напрямок реалізм, стилізація
Красуня, що обернулася (17 століття, Хісікава Моронобу).

Хісікава Моронобу (яп. 菱川師宣, ひしかわもろのぶ; 161825 липня 1694) — японський художник періоду Едо. Засновник і майстер гравюр укійо-е. Патріарх худжньої школи Хісікава. Псевдонім — Ютіку (友竹).

Короткі відомості[ред.ред. код]

Хісікава Моронобу народився близько 1618 року в селі Хота повіту Хеґурі провінції Ава[1], в родині шевця. Відомостей про його юність та навчання немає. Починаючи з 1670 року Моонобу працював в місті Едо художником-гравером у стилі ямато-е школи Тоса. Проте після вивчення китайської техніки деревориту він випрацював власну манеру малювання, яка отримала назву «хісікавського стилю»[2]. Його особливостями були яскравість, чіткість композиції, акцент на сучасності і буденності. Картини, намальовані у такому стилі, стали називатися укійо-е, тобто «сучасними картинами».

Хісікава залишив по собі близько 100 іллюстрованих книг, настіні розписи, картини-сувої тощо. Велика кількість творів свідчить про популярність художника за його життя. Він мав власну студію, де виховував учнів таких як Хісікава Морофуса, Хісікава Моросіґе та Хісікава Морохіра. Хісікава часто зображував на своїх картинах сцени з життя японського тетару, домів розпусти та комерційно-розважальних кварталів міста Едо. Шедеврами серед його робіт вважаються «Йосівара»[3], сувій «Північна башта і вистава»[4], «Красуня, що обернулася»[5] та інші.

Помер Хісікава Моронобу 25 липня 1694 року. На його батьківщині, в містечку Кьонан префектури Тіба, знаходиться музей, названий на його честь.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Сучасне містечко Кьонан префектури Тіба.
  2. яп. 菱川様.
  3. яп. 吉原の躰.
  4. яп. 北楼及び演劇図巻.
  5. яп. 見返り美人図.

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. — Київ: «Аквілон-Прес», 1997.

Посилання[ред.ред. код]