Цан Цзе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портрет Цан Цзе з чотирма очима і восьма зіницями

Цан Цзе (кит. 蒼頡, 倉頡 (仓颉), піньінь Cāng Jié) — міфологічний персонаж, офіційний історик легендарного Жовтого імператора, винахідник китайської ієрогліфіки.

За легендою Цан мав чотири ока і вісім зіниць. Коли він винайшов письмена, боги і духи плакали, а з Небес посипалось просо. Хоча Цану приписують винахід ієрогліфів, він не є дійсною історичною особою.

Переказ про створення письма[ред.ред. код]

Невдовзі після об'єднання Піднебесної, Жовтий імператор вирішив створити нову систему письма. Старий метод — зав'язування вузлів на мотузках для передачі повідомлення — його не влаштовував. Відповідальним за винахід нової системи письма було призначено Цан Цзе. Він посилився на березі ріки і повністю присвятив себе виконанню волі свого повелителя. Час минав, але Цан не був у змозі придумати жодного знаку для письма.

Одного дня він помітив у небі фенікса, який тримав у дзьобі якийсь предмет. Цей предмет упав прямо під ноги Цану. Той побачив, що то відбиток лапи. Не знаючи, якому звірові належить відбиток, він спитав про це в мисливця, який проходив поруч. Мисливець відповів, що це без сумніву відбиток лапи крилатого лева Пі Сю, бо він відрізняється від відбитків лап інших живих істот.

Розмова з мисливцем підштовхнула Цан Цзе до думки, що якщо він зможе розпізнати у малюнках основні риси того, що складають все і вся на Землі, то такі малюнки можуть послужити чудовими знаками для нової системи письма. Відтоді Цан почав вивчати особливості усіх речей — сонця, місяця, зірок, хмар, озер, річок, птахів і тварин, і на основі цих особливостей склав довгий список знаків-малюнків. На радість Жовтого імператора, Цан Цзе представив йому повний список усіх знаків для письма. Монарх скликав управителів усіх дев'яти провінцій імперії аби Цан Цзе навчив їх новій системі письма. На березі ріки, де винахідника створив ієрогліфи, було збудовано пам'ятний храм на його честь.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]