Циркон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Циркон
[[Файл:
Кристал циркону
|250px]]
Загальні відомості
Клас мінералу силікати
Генезис магматичний
Хімічна формула ZrSiO4
Ідентифікація
Колір безбарвний, залежно від домішок рожевий, жовтий до коричневого
Форма кристалів тетрагональні діпіраміди, тетрагональні призми
Спайність недосконала по {100}
Злам раковистий
Твердість за шкалою Мооса 7,5-8
Блиск алмазний
Прозорість прозорий до непрозорого
Колір риски білий
Інші властивості
Радіоактивність радіоактивний

Цирќон  — (англ. - zircon) мінерал, що складається з рідкісного тугоплавкого металу цирконію, кремнію і кисню; головна руда цирконію і рідкісного розсіяного металу гафнію, присутнього в цирконі як ізоморфна домішка. Циркон одержав назву від спотворених з часом перських слів зар - золото і ґун - схожий, подібний.

Опис[ред.ред. код]

Мінерал, силікат цирконію, Zr[SiO4]. Містить, як правило 1-4 % Hf, що ізоморфно заміщає Zr у кристалічній ґратці. Звичайні домішки La, Ce, Pr, Nd, Sm, Y, Nb, Ta, Th, U. Зустрічається у вигляді короткопризматичних або діпірамідальних кристалів, та зерен неправильної фоми. Колір різноманітний, зазвичай бурий, червоно-бурий, помаранчевий, жовтий, темно-зелений до чорного, безбарвний. Забарвлення обумовнене домішками.

Кристалографія[ред.ред. код]

Кристали представляють собою просту комбінації форм призми {110} і біпіраміди {111}, до яких приєднується також призма {100} : іноді кристали закінчуються дітетрагональною біпірамідою {311}. Крім вказаних форм на деяких кристалах відмічаються гострі біпіраміди {331}. В окремих родовищах знайдені кристали циркону, утворені тільки гранями біпіраміди {111}. Внаслідок чисельності форм такі кристали наближаються до ізометричних. Габітус. Циркон добре кристалографічно індивідуалізований мінерал. Звичайно спостерігається у вигляді кристалів, які можуть досягати значних розмірів. Кристали в більшості випадків витягнуті по головній осі; іноді виявляються укорочені. Головні габітуси: стовпчастий, короткостовпчастий, рідше ізометричний і біпірамідальний.

Фізичні властивості[ред.ред. код]

Зерно циркону під мікроскопом (розмір зерна ~0,25 мм)

Колір циркону оранжевий, жовтий, коричневий, часто сіруватий, рожевий, червоний. Блиск алмазний, іноді жирний. Спайність середня по призмі (110). Твердість 7.5. Крихкий. Питома вага 4,68-4,70. Часто радіоактивний[1].

Різновиди[ред.ред. код]

  • гіацинт — червоний, помаранчевий, червоно-бурий, бурий, рожевий;
  • малакон - циркон, що містить понад 1 % води;
  • циртоліт - зруйновані циркони, складені з окису кремнію і окису циркону.

За кольором ювеліри розрізняють такі різновиди:

Утворення і родовища[ред.ред. код]

Циркон утворюється в ході магматичного і пегматитового процесу. У першому випадку він зустрічається як акцесорний мінерал, переважно в породах, зв’язаних з лужними магмами. В основному циркони зв’язані з пегматитовим процесом у лужних породах. Значні родовища циркону відомі у Південній Норвегії (Гітере, Крагере, Телемаркен), у Бразілії, США (штат Флоріда), на островах Цейлон і Мадагаскар. Україна — країна в Європі, котра володіє родовищем циркону.[2] Україна володіє третім за величиною родовищем у світі.[2]

Датування гірських порід[ред.ред. код]

Незважаючи на порівняно низькі концентрації в гранітоїдах і мафітах і вкрай низькі в ультрамафітах, циркон несе важливу інформацію про умови та історію формування порід і дозволяє її реставрувати. Циркони, внаслідок своєї стійкості до процесів вивітрювання і деяким іншим метасоматичним перетворенням, являють собою прекрасний матеріал для ізотопного датування різних етапів формування магматичних і метаморфічних порід. Поява локальних методів аналізу різко підвищило ефективність використання геохімічних особливостей циркону для петрологічних і геодинамічних реконструкцій. Уран-свинцевий метод. Циркон один з найдавніших мінералів у історії планети Земля. У породах архейського віку більшість отриманих значень ізотопного віку циркону знаходиться в інтервалі 2,7-2,8 млрд років; в декількох ядрах циркону вік сягає 3,5 млрд років. За ізотопним складом U та Pb циркону виявлено найдавніший вік порід на Землі — 4,4 млрд років в метаморфічних породах Австралії. На пляжах о. Маврикій були знайдені 20 цирконів, вік яких - 660 млн років. Один з кристалів має вік близько 2 млрд років.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Радіоактивність мінералів
  2. а б Зеркалов Д. В. Енергозбереження в Україні [Електронний ресурс]: Монографія / Д.В. Зеркалов. – Електрон. дані. – К.: Основа, 2012. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM) ISBN 978-966-699-655-1

Радіоактивність мінералів

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Геологія Це незавершена стаття з геології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.