Ціп'як свинячий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ціп'як свинячий
Kopf bewaffneter Bandwurm-drawing.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Плоскі черви (Platyhelminthes)
Клас: Цестоди (Cestoda)
Ряд: Циклофілліди (Cyclophyllidea)
Родина: Ціп'яки (Taeniidae)
Рід: Taenia
Вид: Ціп'як свинячий
Біноміальна назва
Taenia solium
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Taenia solium
EOL: 3247842
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6204
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Taenia solium

Ціп'як свинячий, або озброєний, також солітер свинячий (Taenia solium) — вид цестод родини Ціп'яки (Taeniidae), ряду Циклофілліди (Cyclophyllidea). Паразит ссавців. В якості проміжних хазяїв використовує свиней, собак, зайців, кролів, верблюдів і людину. Остаточний хазяїн — тільки людина. В залежності від стадії життєвого циклу, на якій відбувається зараження, свинячий ціп'як викликає у хазяїна теніоз (зараження на стадії личинки) або цистицеркоз (зараження на стадії яйця).

Будова[ред.ред. код]

Ціп'як свинячий має довжину тіла 2-4 метри. На голові чотири присоски і гачки, розташовані по колу. Статевозріла форма паразита мешкає лише в тонкій кишці людини, куди потрапляє при вживанні м'яса домашніх свиней, в м'язах яких розвиваються личинки цього гельмінта — фінни.

Паразитування[ред.ред. код]

В організмі людини паразитують як статевозрілі форми, так і його личинки-цистицерки. Це відбувається при проковтуванні яєць ціп'яка свинячого при недотриманні гігієнічних вимог. Потрапляючи в шлунок, яйця свинячого ціп'яка звільняються від оболонок. Личинки, що вилупилися з яєць свинячого ціп'яка, швидко проникають крізь стінку шлунку в кровоносні судини, і потоком крові розносяться по всьому організму. Вони можуть осісти в скелетних м'язах, в серці, підшкірній клітковині, в оці, в головному мозку. Зростаючі цистицерки давлять на тканину, викликаючи симптоми — захворювання м'язів, переродження та дегенерацію м'язів з втратою функціональних здібностей, усихання м'язового корсета; виникають набуті пороки серця; вузли щитовидної залози; втрата зору на тлі непередбачуваних дефектів в роботі оптики очей, оскільки личинки ціп'яка свинячого завдають суттєвих вражень органам зору; затяжні головні болі, больові припадки, які викликані порушеннями роботи нервової системи личинками ціп'яка свинячого.

Посилання[ред.ред. код]