Чандра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Чандра
Чандра. Скульптура з Британського музею

Ча́ндра (санскр. चन्द्र) — «блискучий», на санскриті «місяць») — в індуїзмі імя бога Місяця (Чандралоки), а також багатьох інших персонажів Індуїзму. Правитель дня понеділка. Входить до складу імен і прізвищ. В джйотиші положення Чандри у гороскопі є найважливішим серед наваграх. Серед йогів відомий метод поклоніння Чандра Намаскар[1]

Опис[ред.ред. код]

Сома - Привабливий Бог, особливо прихильний до дітей. Чандра, як і Сур’я доступний нашому зору і сприйняттю. Його обличчя сяє білизною і привабливістю. Сома одягнений у білі шати і сидить в лотосі, на білій колісниці, запряженій сім'ю білими кіньми. Його голову вінчає золота корона, а шию прикрашають прикраси з перлів. Однією рукою Сома тримає булаву, а іншою благословляє.

Інший опис Чандри, являє нам наступний лик цього Бога. Чандра управляє жіночою природою і материнством, уявою та інтуїцією, розумом і свідомістю, Чандра трансформує пекучу енергію Сур’ї в цілющу, притягує, енергію материнської турботи, яка відбивається на планету Земля. Місяць керує нашою душею, вірніше її проявом у вигляді емоцій і ментальних процесів, атман уособлений антилопою, на якому сидить Чандра. В одній руці, він тримає чакру, щоб видаляти світлом знання і мудрості наше невігластво, в іншій руці Шанкх-раковину (символ ОМ-кари), який дарує звільнення. У своїй третій руці він тримає лотос - символ чистоти, і четвертою керує антилопою, що символізує нашу душу.

У ведичних гімнах, Чандра ототожнюється з нектаром «сома», який дає сили натхнення і творчості, сили духу і впевненості ... в гімнах Рігведи, напій сома вшановується, як «божество», що дарує благі дари своїм шанувальникам і богам. Також, як і сомі, арії поклонялися і Сомі, Небесному Вершнику, котрий також дарував життєві сили, силу натхнення і творчості, захист і благодать ... Численні гімни Вед містять вихваляння, поклоніння і молитви «Місячному Царю», якого оспівують і як Сому- Небесного, і як сому-амриту ... благаючи його про благословлення ... Вважається, що саме сік соми надавав мудрецям натхнення і мудрість, як місячне світло заспокоює розум і пробуджує дух, так і сома додавала натхнення і сили шанували його ... Богам амріта-сома надавала силу і сміливість ... Як Місяць впливає на води і життєві соки в природі, так і в ритуалі яджня, сома надавав сили і устремління ... Практично вся дев'ята книга Рігведи присвячена Сомі, крім цього Сома прославляється і в інших мандалах Рігведи, «зливаючись» з Агні, Індрою, Рудрою ....

Підношення - солодка вівсяна каша на молоці, молочний рис, сушені та свіжі фрукти, які ставлять на місячне світло, крім цього відбувається садхана, яка приносить гармонізацію впливу Місяця, здоров'я і ізцеленія від астми. Найбільш сприятливий понеділок, який випадає на Шиваратрі або коли Місяць знаходиться у Тельці.

Розумові або ментальні проблеми, психічні та емоційні відхилення, захворювання шкіри, набряки і порушення балансу дош це ті проблеми, які «дарує» Місяць у своєму «шкідливий» аспекті. Здійснюючи Шанті-пуджу Соме цих проблем можна уникнути або пом'якшити їх тяжкість.

Для тих, кому Сома прихильний, Він дарує щасливий шлюб, процвітання, щастя і благополуччя, чистота розуму і свідомості, влада і слава, знання і божественну мудрість. Місяць сильна з десятого дня зростаючого циклу Місяця до п'ятого дня спадної циклу Місяця і вважається сприятливою планетою (шубха Граха). Це сприятливо для тих, хто народжені в зростаючий цикл Місяця і надає шкідливий вплив на тих, хто народжені в регресний цикл Місяця.

Місячним днем ​​є понеділок - Сомвар (гінді), який сприятливий для виконання підношень і шанування Місяця. Сома є «котрі виявляють» материнських почуттів і жіночності, добробуту і щастя, краси, зору, пам'яті і розуму.

Управляє божество Місяця - Кайласанатхар (Шива) і Його дружина - Періянаякіамман (Деві). Сома управляє водою, а його впливом керує - Гаурі Деві. Його колір - білий, їздова тварина (вахана) - білий кінь. Підношенням йому служить рис і сир, квіти білої аралії, біла тканина, його каменями є перли і місячний камінь.

Також слід зазначити, що в присутності Раху в гороскопі, може відбуватися придушення місяця, що несе нерішучість і слабшанню позицій Місяця. Для того, що гармонізувати вплив Місяця або «зняти» негативний вплив необхідна Шанті Сома-пуджа або хома Чандрі ...

Чандра у вайшнавізмі[ред.ред. код]

Індуїсти називають Чандру також іншими іменами, в «Бхагавата-пурані». Так як від Місяця йде цілюща прохолода, яка благотворно впливає на посіви, Бхаґавата-Пурана характеризує Чандру як життя всього живого, і називає його Дживою — головною істотою Всесвіту. Ще одне з імен Чандри — Маномая — означає, що Чандра є божеством, яке керує розумом кожної живої істоти. За те, що Чандра дає енергію росту всім рослинам, Бхагавата-пурана називає його Аннамая, а імям Амрітамая Чандра названий за те, що є джерелом життєвої сили всіх істот[1]. Хто служить Верховній Особі Бога в образі бога Місяця називають Чандру імям Сома. Він встановлює часу і панує над всесвітом[2].

В традиції гаудіа-вайшнавізма Чандра (як і всі інші божества) знаходиться в підпорядкуванні верховного Бога Вішну (Крішни), який підтримує все творіння і є центром світобудови.

В «Бхагавата-пурані» Чандра часто згадується в ряду імен інших богів, таких як Індра, Сур'я, Варуна, Ваю. Всі вони є представниками Вішну (Крішни), наділені особливими полноваженнями і керують різними планетами всесвіту.

За вченням Мадхвачарї, Чандра знаходиться на 12 ступені ієрархії божественності божеств, які служать Вішну, виконуюючи різні функціі в світобудові.

Мантри[ред.ред. код]

Щопонеділка або в період зростаючого Місяця виконується джапа AUM sraM sriiM srauM sah chandraaya namaH – 18Х108 раз. Один з варіантів Садхани.

Вночі звернувшись обличчям на північний захід, сидячи на рогожі або килимку, піднести молитви Гуру і Шиві. І Вимовити наступну шлоку:

  • Praatah smarAmi bhavabhItihar suresham

gangAdharam vrishabha vAhanamambikesham khatvAngsulam vardabhay hastmesham sansara roga harmousadam adwitiyam

Після цього, розміщують янтру Чандри і закликають Сому читаючи молитву:

  • AUM SRAM sriiM srauM sah chandraaya namah

Далі читаючи Чандра Гайатрі 11 разів наносять на янтру тилак (ставлять крапку) 11 разів з пастою кум-кума.

  • Кшірапутрая відмахе

амрітаттвая дхімахі танно Чандра прачодаят

Поклоняємося народженому в молочному океані медитуємо на сутність амрити Хай направить нас Чандра

інший варіант Чандра-гаятрі, вірніше Сома-гаятрі:

  • Om padmadhwajaaya vidmahae

hema rupaaya dheemahi tanno soma prachodayaat

  • Поклоняємося тому, хто тримає лотос
  • Медитуємо на Осяйного білизною
  • Хай направить нас Сома.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Шрімад-бхагаватам.(5.22.12)
  2. Шрімад-Бхагаватам.(5.20.11-12)

Література[ред.ред. код]

  • Гададхара Пандит дас. Кто такой Ганеша? // Прапанна-Париджата пресс, 2006; стр.62-63.