Часовий ряд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
часовий ряд: дані спостережень з обчисленим трендом, та циклічними компонентами.

Часов́ий ряд (англ. time series) — реалізація випадкового процесу, набір послідовних результатів спостереження.[1]

Задачі аналізу часових рядів[ред.ред. код]

Описання
Зазвичай, відображення часового ряду у вигляді графіка є першим кроком при його аналізі. Існують потужніші інструменти аналізу часового ряду, однак графік часового ряду дозволяє швидко отримати інформацію про найпростіші характеристики ряду, помітити поворотні точки тощо.
Пояснення
Якщо спостереження ведуться за декількима змінними, існує можливість використання інформації часового ряду для пояснення впливу змін в одному ряді на інший. Корисним методом дослідження залежностей є регресійний аналіз.[1] Обчислення передаточної функції системи — визначення динамічної моделі вхід — вихід; за допомогою цієї моделі можна визначити ефект на виході динамічної системи за довільно визначеними параметрами на її вході.[2]
Прогнозування
Використання доступних на момент t результатів спостереження за часовим рядом для обчислення його значень в момент t+l може бути основою для а) планування в економіці та торгівлі; б) планування випуску продукції; в) складського контролю та контролю виробництва; г) керування та оптимізації промислових процесів;[2] д) в політології — для дослідження того, як варіюються фактори підтримки глав держав, гонки озброєнь, політичного ділового циклу, політична підтримка та урядові витрати[3].
Керування
Проектування простих систем управління з прямим та зворотним зв'язком, із допомогою яких можливо в максимально допустимих межах компенсувати потенціальні відхилення системи від бажаного значення.

Джерела інформації[ред.ред. код]

  1. а б Chris Chatfield (1996). The Analysis of Time Series, an Introduction (вид. 5-те). Chapman & Hall/CRC. с. 33. 
  2. а б Бокс, Дженкинс (1974). Анализ временных рядов прогноз и управление. 
  3. Якубін О. Л. Застосування «аналізу часових рядів» у сучасній політичній науці: досвід та перспективи// Трибуна. — 2009. — Березень-квітень № 3-4. — С. 19-22

Література та зовнішні посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Статистика Це незавершена стаття із статистики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.