Чашка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Горня кави

Горняпосудина невеликого об'єму (приблизно 200 мл), що має форму півсфери (з можливими варіаціями), до якої опціонально приєднана кільцеподібна «ручка» для тримання. Посудина використовується для безпосереднього пиття гарячих напоїв. У деяких культурах з горнят прийнято також є, в багатьох країнах Азії поширене горня без ручки -піала.

Горнята бувають
  • Бульйонні. Використовуються для подачі бульйон ів, супів-пюре і заправних супів з дрібно нарізаними продуктами. Місткість: 350—400 см ³. Випускають з двома (з протилежних сторін) і з одного ручками.
  • Чайні. Використовуються для подачі чаю, кави з молоком або вершками, кава по-варшавському, какао, шоколаду. Місткість: 200—250 см ³.
  • Кавові. Використовуються для подачі кави чорного (місткість: 75-100 см ³) і кава по-східному (місткість: 50-70 см ³).

У багатьох релігіях горня (горнятка) тієї чи іншої форми та об'єму використовуються як предмети культу, наприклад, потир в християнстві або співаючі піали Тибету в східних релігіях.

Філіжанка[ред.ред. код]

Для невеликих порцелянових, керамічних горняток для кави (зрідка чаю) побутує назва філіжанка (рум. Filigean, пол. Filiżanka) - видозмінена назва з латинської мови (лат. filigineca). Форма посуду була запозичена з Османської імперії разом із звичаєм пити Турецьку каву (Кава по-східному), де відповідний посуд називали фінкан (тур. Fincan). У Туреччині назва посуду походила від назви на арабській мові (араб. فنجان‎ ((finjān))). Схожа назва вживалась і у Персії (перс. فنجان‎ (fenjān)).[1]

Різновиди горнят[ред.ред. код]

  • Європейська (метрична) — 250 см ³
  • Американська — 237—240 см ³
  • Англійська — 284 см ³
  • Японська — 200 см ³ або 1 го (180 см ³)

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. [1]