Червоний форт (Аґра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Червоний форт
Agra Fort
a
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Червоний форт
Країна Індія Індія
Тип Культурний
Критерії iii
Ідентифікатор 251
Регіонb Азія і Тихоокеанський регіон

Історія реєстрації

Зареєстроване: 1983
7-ма сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО

Червоний форт (англ. Red Fort of Agra або Agra Fort, гінді आगरा का किला — «Лал-Кіла») — історична цитадель індійського міста Аґра, що служила в епоху Імперії Великих Моголів резиденцією її правителів. Форт розташований над річкою Ямуна, за 2,5 км від Тадж-Махалу. Одночасно з ним Червоний форт в 1983 році був занесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Частина території Червоного форту сьогодні використовується у військових цілях і недоступна для відвідувачів.

Історія[ред.ред. код]

Будівництво форту почалося в 1565 році за ініціативою падишаха (імператора) Акбара Великого, який переніс столицю з Делі в Аґру. Вже в 1571 році форт був повністю обнесен стіною. Наступники Акбара Великого, перш за все Шах Джахан, розширили форт на початку 17 століття. Тоді як при Акбарі віддавалася перевага червоному пісковику з елементами мармуру, при Шахі Джахані в якості будівельного матеріалу уживався білий мармур з узорами з золота і коштовних каменів.

У 1648 столиця була перенесена назад в Делі, у зв'язку з чим Червоний форт втратив своє значення. Після захоплення влади в 1658 році, імперітор Ауранґзеб помістив свого батька Шах Джахана в Червоному форті під домашнім арештом, де той і помер в 1666 році. У 1803 році форт був захоплений військами Ост-Індської компанії. Під час Повстання сипаїв 1857 року форт був місцем озброєних зіткнень.

Архітектура[ред.ред. код]

Один з палаців усередині форту

Весь комплекс має форму півмісяця і обнесен стіною, висота якої становить в середньому 21 метр, а периметр нараховує 2,4 км. Стіна, як і більшість споруд, що знаходяться в Червоному форті, побудована з червоного пісковика, який і дав форту його назву. Двоє головних брам, Делійські і Лахорські, утворюють вхід до форту. Всередині знаходяться представницькі палаци, декілька мечетей і сади. Архітектурний стиль гармонійним чином поєднує елементи ісламського і індуїстського стилів архітектури.


Індія Це незавершена стаття з географії Індії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.