Чорногорці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чорногорці
(Црногорци - Crnogorci)
Загальна кількість понад 350 тис. чоловік
Найбільші розселення Чорногорія Чорногорія: 270 тис. чол.
Сербія Сербія: 70 тис. чол.
Хорватія Хорватія: 5 тис. чол.
Близькі етнічні групи Південні слов'яни, особливо Серби
Мова Чорногорська, сербська
Релігія Християнство (православ'я), Іслам

Чорногорці (чорн. Црногорци, Crnogorci) — південнослов'янський народ, який становить основну більшість населення Чорногорії (незалежна з 3 червня 2006 року). Загальна чисельність близько 350 тисяч. Переважна більшість чорногорців сповідує православ'я.

Чисельність і територія проживання[ред.ред. код]

Загальна чисельність — понад 350 тис. чоловік, з них приблизно дві третини — у Чорногорії, решта — в Сербії, Албанії, США, Німеччині тощо. Складності у статистику обрахунку чисельності чорногорців додає те, що і в самій Чорногорії, і особливо у Сербії багато людей в якості своєї національної приналежності називають і сербів, і чорногорців.

Мова[ред.ред. код]

Чорногорці розмовляють чорногорською мовою. Писемність на основі кирилиці та латиниці.

Історія[ред.ред. код]

Щодо етногенезу чорногорців існують різні погляди, часом протилежні — від думки про чорногорців як субетнічну групу сербів (сербські горяни) до погляду на чорногорців як абсолютно окрему націю, що виводить своє походження від слов'янських племен дуклян, що створили у 1042 році державу Дукля (потім Зета).

У 1185 році Зету приєднано до Сербії, а від 1326 року відновлено незалежність. Відтоді Чорногорія діє як окрема державна одиниця, що то приймає протекторат Венеціанської Республіки, що завадило османському загарбанню (як це сталося з Сербією у 1389 році), то приймає османський протекторат (1496 рік).

У 15161852 роках існувала теократична держава Чорногорія, якою правили владики (князі з церковним титулом єпископа). У 1852 році Чорногорія стає світською державою (владика Данило II проголосив себе князем Данилом I; його наступник Нікола І (18411921) — королем (1910 рік), що підтримувала дружні стосунки з царською Росією.

Чорногорія брала участь у Балканських війнах 1912 і 1913 років, під час Першої світової війни була окупована австро-угорськими військами; від 1918 року — сербськими. Тоді ж, у 1918 році увійшла до складу новоствореного Королівства сербів, хорватів і словенців (під владою королів Сербії). Уже від 1919 і до 1924 року у Чорногорії спалахнули повстання проти сербської влади.

Під час Другої світової війни на території Чорногорії поперемінно то королівство під протекторатом Італії (19411943 роки), то німецький окупаційний режим (до 1944 року), потім — під контролем югославських партизанів. Від 1946 року Чорногорія — найменша з шести республік Народної (згодом — Соціалістичної) Федеративної Республіки Югославії.

Офіційно Чорногорія стала незалежною державою 3 червня 2006 року, коли скупщина (парламент) Чорногорії проголосив незалежність республіки.

Джерела і посилання[ред.ред. код]

Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Flag of Montenegro.svg Це незавершена стаття про Чорногорію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.