Чумний лікар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гравюра Пауля Фюрста, 1656
Маска і головний убір цілителя чуми, Німеччина, XVII століття.

Чумний лікар (англ. plague doctor, нім. Pestarzt, італ. physici epidemeie ) — так називали лікаря в середньовічній Європі, основним обов'язком якого було лікування хворих бубонною чумою, або «чорною смертю», особливо під час епідемій.

Однією з особливостей чумних лікарів був їхній захисний костюм. Для захисту від «міазмів» чумні лікарі носили маску із дзьобом. Маска, спочатку закривала тільки обличчя, але пізніше почала повністю покривати голову, робилася з щільної шкіри, зі склом для очей, причому в дзьоб закладалися квіти і трави — рожеві пелюстки, розмарин, лавр, ладан і т.д., що мали захищати від чумних «міазмів». Для того, щоб не задихнутися, в дзьобі пророблялися два невеликі отвори. Щільний костюм, як правило, чорного кольору, також робився з шкіри або вощеної тканини, складався з довгої сорочки, що спускалася до п'ят, штанів та високих чобіт, а також пари рукавичок. В руки чумний лікар брав довгу палицю для того, щоб не доторкатися до пацієнта руками. На жаль, цей попередник сучасного протичумного костюма рятував не завжди, і багато лікарів гинули в спробах надати допомогу своїм пацієнтам.

Через специфічний зовнішній вигляд, а також містичний ореол, чумні лікарі помітно вплинули на європейську культуру, зокрема, в італійській «Комедія дель арте» є відповідний персонаж, а серед знаменитих венеціанських масок є маска лікаря.

Див. також[ред.ред. код]