Шафран (пряність)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Шафра́н — пряність, що характеризується гіркуватим смаком і йодоформо- або сіноподібним ароматом, що викликаються речовинами пікрокроцин та сафранал в його складі. Також він містить каротиноїд кроцин, що надає йому помаранчевий або золотаво-жовтий відтінок і робить його харчовим барвником. Ці властивості роблять шафран поширеним харчовим інгредієнтом у багатьох країнах світу. Шафран також застосовують у медицині. Вважається афродизіаком. Шафран протягом століть був найдорожчою спецією на одиницю ваги у світі: грам цієї спеції в усі часи був дорожчим за грам золота.

Джерелом цієї спеції є приймочки шафрана посівного (Crocus sativus), рослини роду шафран родини півникових (Iridaceae). Квітка шафрана посівного має три приймочки, які є периферичними закінченнями плодолистків рослини. Разом з маточкою вони збираються вручну, сушаться і використовуються в кулінарії в якості приправи і харчового барвника. З 200 квіток збирають 1 грам тичинок, 450 тис. тичинок важать лише 1 кг. Ця рослина походить з Південно-Західної Азії та вперше почала культивуватися на Криті та в Греції. До 90 % світового урожаю шафрану збирають в Ірані[1].

Застосування[ред.ред. код]

Маючи своєрідний аромат та гіркуватий присмак, приймочки шафрана є цінною пряністю, котру застосовують у кулінарії як приправу, а також як природний фарбник до супів, страв із м'яса та рису. В харчовій промисловості шафран застосовують для підфарбовування різноманітних продуктів: вершкового масла, сиру, булочних та кондитерських виробів, кремів, цукерок, напоїв тощо.

Етимологія назви[ред.ред. код]

Слово «шафран» походить від слова XII століття фр. safran, яке в свою чергу походить від лат. safranum. Це слово також пов'язане з італ. zafferano та ісп. azafrán і в свою чергу походить від араб. aṣfar (أَصْفَر‎)‎, «жовтий», пройшовши через слово араб. zaʻfarān (زَعْفَرَان‎)‎, назву цієї спеції арабською мовою.

Література[ред.ред. код]

  1. José-Antonio Fernández. Biology, biotechnology and biomedicine of saffron. Recent Res. Devel. Plant Sci., 2(2004): 127—159, ISBN 81-7736-239-9. (англ.)

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. M. Ghorbani The Efficiency of Saffron’s Marketing Channel in Iran IDOSI Publications (2008) С. 523—527.