Шахівниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шахівниця з розставленими фігурами перед початком гри

Шахівниця — ігрове поле в шахах, шашках і ряді інших стратегічних настільних ігор. Традиційна шахівниця являє собою поле 8x8 (усього 64) темних і світлих клітинок (полів), що чергуються. Поле a1 традиційно чорне. У різних варіантах кількість полів може варіюватися, з радикальніших відступів — можлива зміна форми полів. Проте, двоколірність — незмінна риса шахівниці.

У традиційному настільному (не комп'ютерному й не портативному) форм-факторі шахівниця дерев'яна. Звичайно це коробка, що складається навпіл, в якій зберігаються шахові фігури.

Частини дошки мають власні назви:

  • Горизонталь: вісім горизонтальних рядків клітинок шахової дошки називаються горизонталями.
  • Вертикаль: вісім вертикальних стовпчиків клітинок шахової дошки називаються вертикалями.
  • Діагональ: пряма лінія з клітинок одного кольору, що проходить під кутом у 45° до країв дошки від одного краю дошки до іншого краю, називається діагоналлю.
  • Центр: квадрат з чотирьох клітинок посередині дошки називаються центром.

У кожної клітинки є власна назва, отже можна вести запис ходів партій. Існує декілька систем встановлення назв клітинок, але найпопулярнішою з них є «алгебраїчна система позначень», ця ж система позначень і є офіційною. Згідно до цієї системи кожна з клітинок має назву, що відповідає рядку і стовпчику, у якому вона перебуває. Горизонталі (рядки) пронумеровано від 1 до 8, починаючи від боку дошки білих. Вертикалі (стовпчики) позначено літерами латинської абетки від «a» до «h» у напрямку зліва праворуч з точки зору гравця білими. Назва клітинки складається з літери, за якою вказують цифру. Таким чином клітинка у нижньому лівому куті дошки має назву «a1».[1]

Ігри для шахівниці[ред.ред. код]

a b c d e f g h
8
Chessboard480.svg
8
7 7
6 6
5 5
4 4
3 3
2 2
1 1
a b c d e f g h

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]