Шкарпетки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шкарпетки

Шкарпе́тка (у множині — шкарпе́тки) — парний тканинний предмет одягу, призначений для ніг.

Історія[ред.ред. код]

Шкарпетки були винайдені у Стародавній Греції. Шльопанці з м'якої шкіри були жіночим домашньої одягом. У чоловічу моду шкарпетки ввели британські вояки, що перейняли шльопанці римлянок для піддягання під свої грубі черевики.

Шкарпетки римлян були трохи нижче коліна, а з часом і зовсім перетворилися на панчохи. В'язані шкарпетки зявились в Іспанії в XVI столітті. Їх в'язали вручну і прикрашали вишивкою. Займалися цим, як правило, чоловіки. У 1589 році випускник Кембриджа, магістр філософії Вільям Лі винайшов панчішно-в'язальну машину. Його машина була здатна робити в хвилину тисячу двісті петель. Це було великим результатом на той час, наприклад під час ручної в'язки вдавалось зробити не більше ста петель.

Про те королеві Єлизаветі I не сподобалося, що машина в'яже грубі шерстяні панчохи, а не шовкові для аристократів. І винахідник був змушений прийняти запрошення французького короля Генріха IV. Разом з братом, вісьмома робітниками і вісьмома машинами Вільям Лі влаштувався в Руані. Після вбивства свого покровителя Генріха IV винахідник почав зазнавати збитків і помер у злиднях від серцевого нападу. Сьогодні Віллям Лі вважається засновником французької трикотажної промисловості.

Дешеві панчохи машинної в'язки швидко витіснили панчохи, пов'язані вручну. А ті вже були витіснені панталонами. Панчохи стали зменшуватися і знову перетворилися на шкарпетки. Остаточно вони змінились під час Першої світової війни, коли через дефіцит матеріалу почали економити на довжині шкарпеток.

Виготовлення[ред.ред. код]

Шкарпетки роблять з шерсті, бавовни та інших натуральних волокон,а також хімічних і синтетичних волокон іх поєднань. Шкарпетки бувають жіночими,чоловічим та дитячими. Всі ці види відрвзняються за розміром,коліром, видом сировини та способом виготовлення. Оптимальним для шкарпеток слід вважати наступний склад - 75% - бавовна, 20% - поліамід, 5% - еластан. Саме він забезпечує довговічність і гарний зовнішній вигляд і не шкодить здоров'ю. Якщо синтетики в шкарпетках більше, вони, будуть дешевші і довговічніші, але в таких шкарпетках ноги «не дихають». Крім того, синтетичні шкарпетки не вбирають вологу - ноги в них постійно потіють. Склад матеріалу повинен вказуватися на етикетці.

Шкарпетки можуть бути трикотажними або в'язаними, фабричного або ручного виробництва.

Натуральні матеріали[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]