Шкарпетки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шкарпетки

Шкарпе́тка (у множині — шкарпе́тки) — парний тканинний предмет одягу, призначений для ніг.

Історія[ред.ред. код]

Про шкарпетки існує безліч анекдотів та історій. Але яка ж історія самих шкарпеток? А вона почалася, як прийнято вважати, у Стародавній Греції (потім і в Стародавньому Римі). Шльопанці з м'якої шкіри були жіночої домашньої одягом. У чоловічу моду шкарпетки ввели британські вояки, що перейняли шльопанці римлянок для піддягання під свої грубі черевики.

Ті шкарпетки були трохи нижче коліна, а з часом і зовсім перетворилися на панчохи. В'язати шкарпетки придумали в Іспанії в XVI столітті - вручну і прикрашаючи вишивкою. І займалися цим, як правило, чоловіки. Чоловік же в 1589 році винайшов і панчішно-в'язальну машину. Випускник Кембриджа, магістр філософії Вільям Лі показав свій винахід королеві Єлизаветі I. Дійсно, чудо-машина була здатна робити в хвилину тисячу двісті петель. Вільям Лі вправі був розраховувати на визнання, адже ручна в'язка дозволяла робити лише сто петель.

Але королева образила Вільяма патентом: їй не сподобалося, що машина в'яже грубі шерстяні панчохи, а не шовкові для аристократів. І винахідник був змушений прийняти запрошення французького короля Генріха IV. Разом з братом, вісьмома робітниками і вісьмома машинами Вільям Лі влаштувався в Руані, де непогано був прийнятий місцевою владою. Але раптове вбивство Генріха IV позбавило Вільяма покровительства. Винахідник помер у злиднях від серцевого нападу. Але все-таки треба віддати належне Вільяму Лі - він був засновником французької трикотажної промисловості.

Дешеві панчохи машинної в'язки швидко витіснили панчохи, пов'язані вручну. А ті вже були витіснені панталонами. Панчохи стали зменшуватися і знову перетворилися на шкарпетки. Остаточно вони змінились під час Першої світової війни, коли через дефіцит матеріалу почали економити на довжині шкарпеток.

Така історія шкарпеток. Проте слід також знайти й наступне: оптимальним слід вважати наступний склад - 75% - бавовна, 20% - поліамід, 5% - еластан. Саме він забезпечує довговічність і гарний зовнішній вигляд і не шкодить здоров'ю. Якщо синтетики в шкарпетках більше, вони, звичайно, дешевше і довговічніше, але в таких шкарпетках ноги «не дихають». Крім того, синтетичні шкарпетки не вбирають вологу - ноги в них постійно потіють. Склад матеріалу повинен вказуватися на етикетці. == Виготовлення ==

Шкарпетки можуть бути трикотажними або в'язаними, фабричного або ручного виробництва.

Шкарпетки зазвичай роблять із бавовни, вовни, льону, нейлону або інших матеріалів.

Натуральні матеріали[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]