Штопор (інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Штопор (коркотяг))
Перейти до: навігація, пошук
Коркотяг
Різновид штопора — ніж сомельє

Штопор, також коркотяг[1] — відкривачка зі свердликом для пляшок, закритих корком.

Історія[ред.ред. код]

Вважається, що штопор виник в Англії. В одному з документів, датованому 1861 роком, штопор описується так: «Сталевий гвинт, що використовується для виймання корка з пляшок». Перший патент на штопор був виданий у 1795 році англійцю Семюелю Хеншеллу. 1860 року М. Л. Бірн отримав патент на «буравчик з дерев'яною ручкою Т-подібної форми».

Види штопорів[ред.ред. код]

Важільні[ред.ред. код]

Winged corkscrew.jpg

Використовується простий або складний важіль, завдяки якому зменшується витрата сил, необхідна для вийняття корка.

Використання важільних штопорів було зв'язане з проблемою: тертя металевої спіралі об корок ускладнювало витягування, і спіраль проверталася або руйнувала корок. У 1978 році американець Герберт Аллен запропонував покривати спіраль шаром тефлону. Завдяки тому, що у тефлону коефіцієнт тертя нижчий, ніж у звичайного металу, це дозволило підвищити ефективність і надійність штопорів. Аллен згодом почав співробітничати з британською фірмою Metrokane.

Обертальні[ред.ред. код]

У них корок виймається поворотом ручки. Після того, як спіраль входить у пробку до самого кінця, обертання продовжується в протилежному напрямку і пробка виймається з горлянки пляшки.

Одним з різновидів важільних штопорів є професійний «штопор сомельє», в ньому важіль створюється завдяки упору, який ставиться на шийку пляшки.

Колекціювання[ред.ред. код]

Дональд Булл, автор книги «Велика книга штопорів», має колекцію, яка складається з 4000 штопорів. Ціна на деякі штопори може сягати декількох тисяч доларів. Так штопор 1842 року був проданий на аукціоні за 31280 доларів.

Виробники коркотягів[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]