Щоденник Анни Франк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Щоденник Анни Франк

Щоденник Анни Франк (нід. Het achterhuis, дослівно «У задній частині будинку», інший переклад — «Притулок») — записи нідерландською мовою, які вела єврейська дівчинка Анна Франк з 12 червня 1942 по 1 серпня 1944 року в період нацистської окупації Нідерландів. З початку 1944 року Анна почала літературно обробляти свої записи (зокрема, замінюючи імена дійових осіб), сподіваючись на публікацію щоденника після звільнення Нідерландів, проте ця робота залишилася незавершеною. Останній запис у щоденнику датований 1 серпня 1944 року, через три дні гестапо заарештувало всіх, хто ховався в притулку. Сама Анна померла в концтаборі Берґен-Бельзен. Її записи збереглися і були передані її вцілілому в Освенцімі батькові Отто Франку, який у 1947 році склав скорочений варіант для публікації. Отто Франк заповідав оригінал щоденника Нідерландському державному інституту військової документації.

Вперше видано в Нідерландах в 1947 році, в США і Великобританії в 1952 році під назвою «Щоденник дівчинки» (англ. The Diary of a Young Girl). На основі щоденника було створено кілька художніх творів.

Вперше російською мовою під назвою «Дневник Анны Франк» книга вийшла у видавництві «Іноземна література» в 1960 році в перекладі Р. Райт-Ковальової і з передмовою І. Еренбурга, який писав: «за шість мільйонів говорить один голос — не мудреця, не поета — звичайної дівчинки… Щоденник дівчинки перетворився і в людський документ великої значимості, і в обвинувальний акт». Нове російськомовне видання «Анна Франк. Притулок. Щоденник у листах» вийшло в 1994 році (видавництво «Рудоміно») зі вступною статтею В'ячеслава Іванова.

Посилання[ред.ред. код]