Юзеф Більчевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Юзеф Більчевський, статуя у Архікафедральні базиліці Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові.

Юзеф Більчевський (пол. Józef Bilczewski, 26 квітня 1860, Вілямовіце20 березня 1923, Львів) — святий Римо-Католицької Церкви, архієпископ міста Львів, професор богослов'я і догматики у Львівському університеті. Покровитель бездомних.

Біографія[ред.ред. код]

У 1880 році закінчив гімназію у Вадовіце, після чого вступив до семінарії в Кракові, одночасно навчаючись у Ягеллонському університеті Кракова. 6 липня 1884 був висвячений кардиналом Альбіном Дунаєвським на священика. У 1888 році після захисту дисертації у Відні отримує звання доктора богослов'я і починає займатися дослідженнями догматики і християнською археологією в Римі, Відні та Парижі. Після цього слідує habilitatio у Ягелонському Університеті Кракова. У 1891 році стає професором догматики, деканом у Львівському Університеті (Університет Яна Казимира). У 1890 році призначається ректором, але незабаром змушений був залишити викладацьку діяльність, так як Святий Престол в особі папи Лева XIII зі схвалення австро-угорського імператора Франца-Йосифа І у 1900 році призначає його на вакантну посаду львівського архієпископа. Будучи львівським архієпископом починає будівництво нових церков у львівській митрополії, організовує курси для священиків, які бажають займатися соціальною діяльністю, фінансує благодійні організації. Особливу популярність Юзеф Більчевський отримав серед бездомних. Крім цього, займається духовною опікою студентів, організовує народні школи. Під час Першої світової війни створює комітети для допомоги робочим Галичини, які через війну потерпали від голоду. Під час облоги Львова польськими військами в 1918 році займається доставкою продуктів харчування до обложеного міста.

Юзеф Більчевський помер 20 березня 1923 року і похований на львівському Янівському цвинтарі.

Беатифікація[ред.ред. код]

Юзеф Більчевський був беатифікований як блаженний у 2001 році Папою Римським Іваном Павлом II і канонізований як святий Римським Папою Бенедиктом XVI 23 жовтня 2005.

20 березня — день пам'яті святого.

Посилання[ред.ред. код]

Біографія на сайті Ватикану

Джерела[ред.ред. код]

L'OBSERVATORE ROMANO, № 10, Випуск від 12 березня 2010, ст.4. Wochenausgabe in deutscher Sprache. нім.