Юзеф Більчевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Józef Bilczewski.png
Юзеф Більчевський, статуя у Архікафедральні базиліці Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові.

Юзеф Більчевський (пол. Józef Bilczewski, 26 квітня 1860, Вілямовіце20 березня 1923, Львів) — святий Римо-Католицької Церкви, архієпископ міста Львів, професор богослов'я і догматики у Львівському університеті. Покровитель бездомних.

Біографія[ред.ред. код]

У 1880 році закінчив гімназію у Вадовіце, після чого вступив до семінарії в Кракові, одночасно навчаючись у Ягеллонському університеті Кракова. 6 липня 1884 був висвячений кардиналом Альбіном Дунаєвським на священика. У 1888 році після захисту дисертації у Відні отримує звання доктора богослов'я і починає займатися дослідженнями догматики і християнською археологією в Римі, Відні та Парижі. Після цього слідує habilitatio у Ягелонському Університеті Кракова. У 1891 році стає професором догматики, деканом у Львівському Університеті (Університет Яна Казимира). У 1890 році призначається ректором.

Незабаром змушений був залишити викладацьку діяльність, так як Святий Престол в особі папи Лева XIII зі схвалення австро-угорського імператора Франца-Йосифа І у 1900 році призначає його на вакантну посаду львівського архієпископа. Будучи львівським архієпископом починає будівництво нових церков у львівській митрополії, організовує курси для священиків, які бажають займатися соціальною діяльністю, фінансує благодійні організації. Особливу популярність Юзеф Більчевський отримав серед бездомних. Крім цього, займається духовною опікою студентів, організовує народні школи. В 1913 році разом з львівським архиєпископом вірменським Й.Теодоровичем та іншими біскупами виступив проти реформи виборів до Галицького сейму через, як вважав, її радикалізм.[1]

Під час Першої світової війни створює комітети для допомоги робочим Галичини, які через війну потерпали від голоду. Під час облоги Львова польськими військами в 1918 році займається доставкою продуктів харчування до обложеного міста.

Юзеф Більчевський помер від злоякісної анемії (лат. anemia pernicious[1]) 20 березня 1923 року і похований на львівському Янівському цвинтарі.

Беатифікація[ред.ред. код]

Юзеф Більчевський був беатифікований як блаженний у 2001 році Папою Римським Іваном Павлом II і канонізований як святий Римським Папою Бенедиктом XVI 23 жовтня 2005.

20 березня — день пам'яті святого.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Ks. Stanisław Szurek. Bilczewski Józef (1860-1923)… S. 95

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • L'OBSERVATORE ROMANO, № 10, Випуск від 12 березня 2010, ст.4. Wochenausgabe in deutscher Sprache. нім.
  • Ks. Stanisław Szurek. Bilczewski Józef (1860-1923) / Polski Słownik Biograficzny: Kraków, 1936.— t. ІІ/1, zeszyt 1.— S. 94-95 (пол.).