Юй Великий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Юй Великий
YuTheGreat.JPG
Інші імена Ся Юй
Помер між 2198 до н. е. та 2100 до н. е.
Ім'я при народженні Вень-мін
Титул князь
Термін 2205/2200—2198/2100 роки до н.е.
Попередник Шунь
Наступник Ці
Батько Ґунь 鯀
Матір Нюйчжи 女志 (у деяких джерелах пишуть Нюйсі 女嬉)
Діти Ці

Юй Великий (*大禹, д/н —між 2198 до н. е. та 2100 до н. е.) — напівміфічний засновник династії Ся, першої з династій у китайській історії. Правив приблизно 2205/2200—2198/2100 роках до н. е.у

Життєпис[ред.ред. код]

Його рід проводять до міфічного імператора Хуан-ді. Це робилося китайськими істориками, щоб довести безперервність державності та імператорської влади у Китаї. Був сином Ґуня 鯀, ймовірно одного з князів племені ся. При народженні отримав ім'я Веньмін 文命 (народився на горі Вень).

За легендою він отримав владу від імператора Шуня. Ім'я Юй прийняв на честь володіння Шуня, коли той ще не був імператором.

Саме Юю приписують утворення першої китайської держави та заснування династії Ся (від імені племені ся). Прийняв титул князя (ймовірно вана або гуна). В уявлення середньовічних китайців був ідеальним правителем. Найзначущою звитягою Юя стало приборкання річки Хуанхе, що розлилася. Було зведено численні греблі, роширені гирла меньших річок, багато зроблено для меліорації земель.

Вгамовуючи потоп, Юй за легендою обійшов увесь Китай та інші землі. Ритуаль Юю приписується поділ Китаю на дев'ять областей (цзю чжоу 九州), проведення дев'яти основних доріг, огородження валами дев'яти озер і вимір дев'яти гірських вершин. Юй наказав своїм помічникам Шуганю і Дачжану виміряти землю. Один йшов зі сходу на захід і нарахував 200 млн. 33 тис. 500 лі, і 75 кроків, інший — із заходу на схід і нарахував стільки ж.

Юй наказав видати народу рис і сіяти його в низинах, встановив перелік і розмір податків з різних місцевостей країни. Зібравши усю бронзу, яку піднесли Юю місцеві правителів, він відлив дев'ять величезних триніжків, кожен з яких брало могли зрушити з місця лише 90 тис. осіб. На триніжках були зображення численних злих духів для того, щоб люди при зустрічі з нечистю відразу ж розпізнавали її і могли уникнути небезпеки.

За свої дії та гарне володарювання Юй отримав від знаті та населення додаток до прізвища «Великий». Тому часто його звуть Да Юй.

Перед смертю Юй мав намір передати владу першому міністру, проте під впливом радників та васалів оголосив спадкоємцем трону свого сина Ці.

Легенди[ред.ред. код]

Згідно з міфом, Юй народився з тіла свого батька Гуня, який прийняв перед смертю вигляд трилапою черепахи (інші варіанти: ведмедя, жовтого дракона). Вийшовши з черева померлого батька, Юй мав вигляд дворогого дракона (цю). У пам'ятках початку н. е. мати народжує Юя від проковтнутої нею чудесної перлини у Кам'яній западині (Шіяо).

У релігії та мистецтві[ред.ред. код]

  • Найдавніші згадки Юя мають ритуальні риси: так, відомою темою є "кроки Юя" 禹步, якими мали йти володарі наступних часів. Ймовірно, це був не лише метафоричний вираз для ретельного та сумлінного правління, а й певна танцювальна формула, імітація якої за пізніших часів стала відома у магічному значенні. Як такі, "Кроки Юя" відомі сучасним дослідникам даосизму.
  • На честь Юя виконувався стародавній танок за назвою «Да Ся» zh:大夏 (舞蹈).

Джерела[ред.ред. код]

  • Legge J. The Chinese Classics. Vol. III, pt I. Hong Kong, 1960, p. 52 — 171.