Юсупов Фелікс Феліксович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Князь Фелікс Юсупов з жінкою Іриною −1914-

Фелікс Феліксович Юсупов (11 березня 1887 — 27 вересня 1967) — російський князь, граф Сумаро́ков-Ельстон.

Рід матері Фелікса Зинаїди Миколаївни Юсуповой вів своє походження від ногайського хана Юсуф-Мурзи, а родоначальником був племінник пророка Мухамеда. А батько — Фелікс Феліксович Юсупов старший був графом Сумароков-Ельстон, генерал-ад'ютантом Московського військового округу.

Після того як в 1908 році його брат Микола загинув на дуелі з графом Арвідом Мантейфелем, Фелікс став єдиним спадкоемцем фамільного багатства.

В 1902—1912 навчався в Оксфордському університеті.

1914 року одружився з княжною крові імператорської Іриною Олександрівною, дочкою сестри Миколи ІІ Ксенії і Олександра Михайловича. 1915 року в них народилась дочка Ірина Юсупова (після одруження Шереметьєва).

Фелікс був дуже епотажною людиною, любив одягатися в жіночі сукні, мати сексуальні відносини як з жінками, так і з чоловіками, але при тому був дуже релігійним і завжди був готовий допомогти іншим. Весілля між Іриною і Феліксом навіть хотіли відмінити через його зв'язок з родичем Ірини Великим Князем Дмитром Павловичем, але вони все ж одружилися.

В 1915—1916 роках навчався на офіцерських курсах при Паризькому корпусі.

Разом з Дмитром Павловичем брав участь в убивстві Распутіна. Після вбивства був під негласним наглядом поліції.

Після жовтневої революції емігрував до Лондона, а потім до Парижа. Там він разом з Іриною організували будинок мод «Ірфе».

Під час Другої світової війни відмовився від пропозиції німців повернутися в Росію як намісник.

Помер 1967 року, а його жінка Ірина — 1970.

Зараз його прямими потомками є внучка Юсупова — Ксенія Сфірі і її донька Татьяна Сфірі. Рід продовжується і по лінії внучатої племінниці Фелікса Юсупова. Сьогодні прямим нащадком ціеї лінії є Оксана Дамаскіна.[Джерело?]

Посилання[ред.ред. код]

http://www.rummuseum.ru/lib_yu/yusup_rasput00.php