Ядвіґа Анжуйська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ядвіґа I Анжуйська
пол. Jadwiga'
Jadwiga 2.jpg
Королева Польщі
Початок правління: 16 жовтня 1384
Кінець правління: 17 липня 1399
Коронація: 16 жовтня 1384
Попередник: Людовик І Великий
Наступник: Владислав ІІ Ягайло
Дата народження: бл. 1374
Дата смерті: 17 липня 1399(1399-07-17)
Місце смерті: Краків
Дружина: Владислава ІІ Ягайла
Діти: Єлизавета Боніфація
Династія: Image-Blason Sicile Péninsulaire.svg Анжуйська династія Капетингів
Armoiries Charles Robert Hongrie.svg Угорська гілка
Батько: Людовик І Великий
Мати: Єлизавета Боснійська
Ядвіґа I (Ян Матейко)
Одне з зображень Ядвіґи I (Wincenty de Lesseur)

Ядвіґа I (пол. Jadwiga Andegaweńska, бл. 1374 — † 17 липня 1399) — королева Польщі від 1384, наймолодша дочка Людвіка I Угорського та Єлизавети Боснійської, від 1386 дружина Владислава II Ягайла; 1387 прилучила до Польщі — Королівство Руське (Галицьку Русь). Мала титул "короля Русі" (Королівства Галичини та Володомерії) з 1387 року. Походила з Анжуйської династії Капетингів.

15 червня 1378 була заручена з Вільгельмом — сином і спадкоємцем австрійського герцога Леопольда III Габсбурга і після досягнення 12-річного віку мала стати його дружиною. Відтоді виховувалась у віденському герцогському дворі. Після смерті Людвіка (1382) повинна була разом з Вільгельмом успадкувати угорський престол, однак королевою Угорщини стала середня сестра Ядвіґи Марія I Угорська. Незабаром польська шляхта, розчарована у персональній унії з Угорщиною, домоглася згоди на передачу Ядвізі польського престолу, призначеного для Марії. Ядвіґа була коронована у Кракові 16 жовтня 1384 як король Польщі — Hedvig Rex Poloniæ. Чоловічий рід її титула мав підкреслити, що вона була монархом, а не жінкою короля.

У 1386 завдяки Дмитру з Гораю було розірване заручення з Вільгельмом і 18 лютого 1386 Ядвіга вийшла заміж за великого князя литовського Ягайла (коронований королем Польщі 3 березня 1386 під ім'ям Владислава II), що оформило Кревську унію 1385. Внаслідок укладення унії в Польщі встановилася система співправління Ядвіґи I і Владислава II Ягайла. На Ядвіґу покладався обов'язок забезпечити спадковий характер польської корони. Ядвіґа мала свою державну канцелярію, брала участь у вирішенні зовнішньополітичних питань. У 1387 Ядвіґа очолила похід польської шляхти у Галицьку Русь, що призвело до остаточного включення частини земель Руського королівства до складу Польщі.

Ядвіґа намагалася мирним шляхом вирішити територіальні проблеми між Польщею і Тевтонським орденом. У 1397-98 вела переговори з великим магістром Тевтонського ордену Конрадом фон Юнінгеном з метою повернення Польщі Добжинської землі. Протидіяла політичній діяльності князя Вітовта, який намагався розірвати Кревську унію і відновити незалежність Литви. Ядвіґа підтримувала розвиток науки і мистецтва, сприяла підготовці відновлення Краківського (Ягеллонського) університету.

Похована у кафедральному соборі в Кракові.

8 червня 1997 Папа Римський Іван-Павло II канонізував Ядвіґу I як Святу Ядвігу Королеву "мати трьох народів".

Цікаві факти[ред.ред. код]

Ядвіга увійшла в історію Польщі як єдина жінка-король. Незважаючи на те, що в повсякденній мові про Ядвігу кажуть “королева”, офіційно цей титул давався дружинам королів, причому він не був пов’язаний з правами здійснення державної влади. Ядвіга ж була повноправним королем з усіма правами та обов’язками, відповідними даному титулу.[1]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Попередник
Людвік I Великий
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Королева Польщі
1384-1399
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Наступник
Владислав II Ягайло
Попередник
Марія I Угорська
Alex K Halych-Volhynia.svg Королева Русі
1387-1399
Alex K Halych-Volhynia.svg Наступник
Владислав II Ягайло