Яків IV (король Шотландії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Яків IV, король Шотландії

Яків IV (англ. James IV, 17 березня 1473-9 вересня 1513) — король Шотландії (14881513) з династії Стюартів, перший король епохи Відродження. Яків IV був старшим сином короля Шотландії Якова III і Маргарити Датської. Відразу після народження він отримав титули герцога Ротсея, графа Карріка і лорда Каннінгема.

В 1488 р. п'ятнадцятирічний Яків став номінальним лідером заколоту південно-шотландських баронів проти свого батька. Королівська армія була розбита повсталими в битві при Сочіберне 11 червня 1488, Яків III загинув, рятуючись втечею, і молодий принц зійшов на престол Шотландії під ім'ям Якова IV.

Вищі посади в королівської адміністрації зайняли лідери заколоту проти Якова III — представники родів Хепберн і Хьюмом. Канцлером Шотландії став граф Аргайл. Однак домінування в органах влади вузької олігархії кількох сімей незабаром викликало невдоволення інших учасників заколоту 1488 р., не отримали свою частку винагороди. Це призвело в 1489 р. до повстання графа Леннокса, яке хоч і було придушене королівськими військами, спричинило за собою ліквідацію олігархічного правління і залучення на королівську службу ширших верств дворянства. До 1491 р., коли Яків IV повністю позбувся опіки, вже можна говорити про складанні нової системи королівської влади в країні, заснованої на сильній, авторитарної влади короля з опорою на найширші верстви дворянства.

Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.