Ялівець козачий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ялівець козачий
Juniperus sabina - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-212.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Plantae
Відділ: Pinophyta
Клас: Pinopsida
Ряд: Pinales
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Ялівець (Juniperus)
Вид: Ялівець козачий
Біноміальна назва
Juniperus sabina L.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Juniperus sabina
ITIS logo.jpg ITIS: 505931
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 224740
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Juniperus sabina

Gatunek leczniczy darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg Gatunek trujący.svg Яліве́ць коза́чий (Juniperus sabina L.) — низькорослий сланкий дводомний вічнозелений кущ родини кипарисових (Cupressaceae).

Морфологічна характеристика[ред.ред. код]

Гілочки і хвої інтенсивно зелені, з сильним запахом. Хвої лусковидні, ромбічні або ромбічно-ланцетні, трохи загострені, на гілках сидять по три, на гілочках розміщаються в 4 рядки черепицеподібно, на спинці округлі, з видовженою або веретено видною залозкою. Органи спороношення містяться на кінцях маленьких пазузних гілочок, вкритий дрібними лусковидними листочками, чоловічі шишечки спрямовані догори, яйцевидні, утворені круглястими лусочками, жіночі шишечки майже кулясті.

Запилюється у травні. Після запліднення луски жіночої шишечки зростаються і утворюють соковиту зелену шишкоягоду. Шишкоягоди достигають восени першого або наступного року. Стиглі шишкоягоди звислі, чорні, з сизою поволокою, 5-8 мм в діаметрі.

Поширення[ред.ред. код]

Ялівець козачий росте на вапнякових скелях у Криму і на Закарпатті. В багатьох парках його культивують як декоративну рослину.

Практичне використання[ред.ред. код]

Лікарська рослина. Токсичність яловцю обмежує його терапевтичне застосування. Найчастіше його використовують як зовнішній засіб у формі мазі, настойки, щоб позбутися бородавок, порошку.

Ялівець козачий у Ботсаду ім. Фоміна, Київ.

Особливу увагу заслуговує ялівець козачий у декоративних композиціях. Належачи до вічнозелених хвойних рослин, він формує на поверхні землі килимові укриття, які здатні існувати упродовж сотень років. Завдячуючи декоративним якостям, морозостійкості та посухостійкості саме цей вид ялівцю застосовується для озеленення найрізноманітніших міських об'єктів. У Голосіївському парку в Києві культивується ялівець козачий з лускатою хвоєю і темно-зеленим забарвленням та з голчастою хвоєю і сизувато-зеленим забарвленням, а також з голчастою хвоєю зеленуватого та сизуватого забарвлення. [1]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шаброва С. І. Дари лісів. — К.: «Урожай», 1979

Примітки[ред.ред. код]