Ян Ванлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ян Ванлі
Інші імена Тінсю, Ченчжай
Народився 1127
Цзішуй
Помер 1206
Ханчжоу
Підданство Династія Сун
Діяльність поет

Ян Ванлі (楊萬里, 1127 —1206) — китайський поет та державний службовець часів династії Сун.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 1127 року у м. Цзішуй (сучасний г. Цзі'ань провінції Цзянсі). У 1154 році успішно склав імператорський іспит та отримав вище вчене звання цзіньши. Служив міністерським секретарем, «за прямоту» був розжалуваний і засланий місцевим чиновником. Виконуючи обов'язки сяньчен'а (помічника повітового начальника) в південному місті Лінліне, близько зійшовся з генералом Ті Чжанцзюнем, організатором визвольної боротьби проти чжурчженей. На політичному ґрунті нажив собі смертельного ворога — всесильного тимчасового міністра Хан Течжоу. Піддавався переслідуванням і у 1190 році змушений був вийти у відставку, слідом за тим захворів і у 1206 році помер.

Творчість[ред.ред. код]

Вважається одним з найбільших поетів Китаю. Разом з Ю Мао, Фань Ченда і Лу Ю був названий одним з «чотирьох великих періоду Південна Сун». Підтримував дружні стосунки з усіма ними. Видатний майстер пейзажних віршів, створив власний «стиль Ченчжай». Першим спробував вирватися з-під впливу «цзянсійской школи» у віршах ши. Його вірші відрізняються простотою, свободою і невимушеністю, наближаючись часом до народної пісні. Поет уникав класичних цитат і намагався писати по-своєму, широко використовуючи просторічні слова та вирази (узяті, однак, з письмових джерел — переважно з віршів пізньотанських поетів). Головна тема поезії Ян Ванлі — природа, чимало у нього віршів про радощі сільського життя, селянську працю, бідування населення прикордонних районів. Хоча його поезія була вельми нерівною, в цілому творчість Ян Ванлі справила великий вплив на сучасників і чимало сприяло поступовому звільненню їх з-під егіди цзянсійской школи.

У доробку Ян Ванлі понад 20 тисяч віршів (до наших днів збереглася лише частина), що вважається найбільш об'ємним творчим результатом за всю історію китайської літератури. Відомими є збірки «Мандрівки», «Південно-Китайське море», «Захід», «Ченчжай».

Джерела[ред.ред. код]

  • Pine, Red (2003), Poems of the Masters: China's Classic Anthology of T'ang and Sung Dynasty Verse, Copper Canyon Press, ISBN 1-55659-195-0