Ян Генрик Домбровський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ян Генрик Домбровський
пол. Jan Henryk Dąbrowski
250px
Ян Генрик Домбровський
Народився 2 серпня 1755
c. Пєшхувєц, Польща
Помер 6 червня 1818
c. Винна Гура, Польща
Діяльність Збройні сили
Титул кавалер
Звання генерал
Термін 1789-1813
Батько Джон Майкл Домбровський
Матір Софія Марія фон Леттов
Діти Джон Майкл Домбровський

Броніслав Домбровський Кароліна Дабровскі Богуслав Дабровскі

POL COA Dąbrowski.svg
герб «Домбровський»
  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Ян Домбровський

Ян Генрик Домбровський (пол. Jan Henryk Dąbrowski; 2 серпня 1755—6 червня 1818) — польський генерал, дивізійний генерал Великої армії. Був оспівний в польському гімні («Мазурка Домбровського»). Також на його честь названий парк в Познані.

Воював під прапорами Костюшко; після поразки Варшавського повстання пішов у Францію, сформував там 2 польських легіони і брав участь з ними в походах 1796, 1797 та 1800 років. У російсько-пруссько-французьку війну Домбровський видав відозву до поляків і зібрав до 30 тис. чоловік, що взяли участь в облозі Данцига. Потім він брав участь у війнах 1809, 1812 та 1813 років. Повернувшись до Росії, отримав від імператора Олександра I чин генерала від кавалерії та зроблений польським сенатором. В 1816 році Домбровський пішов у відставку і, поселившись у своєму маєтку, зайнявся складанням записок про військові дії у Великій Польщі в 1794 році.

Війна в Польщі[ред.ред. код]

Він виріс в Саксонії і служив кілька років в саксонській армії. Він був кавалерійським офіцером і здобув освіту у військовому училищі в Дрездені. Сейм Польщі в 1791 році закликав усіх поляків, які служили в іноземних арміях повернутися до Польщі. Після повернення додому, Домбровському було доручено реорганізувати польську кавалерію. Під командуванням Понятовського взяв участь у кампанії 1792 проти росіян. Домбровський опинився в Польщі, коли почалося повстання Костюшко в 1794 році. Активно брав участь в обороні Варшави і очолив корпус, який допоміг повстанцям у Польщі.

Польський легіон[ред.ред. код]

Домбровський очолив польські легіонери. Домбровський в історії Польщі відомий як організатор польського легіону, який бився в Італії під час французьких війн. Наполеон в 1796 році запросив його до Парижа. Цизальпійська республіці і Польщі потрібна була військова допомога. Це було після третього поділу Польщі в 1796 Польщі, коли країна зникала з карти Європи. Поляки намагаються допомогти Наполеону, сподіваючись, що він відновить незалежність Польщі.

Ян Генрик Домбровський на війні за польські легіони.

Польські легіони були заповнені польськими іммігрантами. Ці підрозділи мали польське обмундирування, національних кодекс і польських офіцерів. Уніформа і погони мали колір Ломбардії і французького триколору. Домбровський опублікував маніфест, в якому він закликав поляків приєднатися на сторону Наполеона, маніфест був прийнятий польськими іммігрантами. Мілан незабаром зібрав тисячі добровольців, хоча і великі держави, які розділили Польщу погрожували санкціями. Домбровський взяв 7000 добровольців яких навчив, зробивши дисципліновану армію.


Див. також[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]