Ян де Вітте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ян де Вітте
Lwów - k. Dominikan 2.JPG
Колишній домініканський костел у Львові створений за проектом Де Вітте
Інші імена Ян де Віт
Помер 24 грудня 1785
Камянець Подільський
Поховання Камянець Подільський, костел Петра і Павла
Громадянство Польща
Проживання Камянець Подільський
Ім'я при народженні Ян Віт
Діяльність архітектор, військовик
Титул граф
Посада комендант
Рід Вітте
Родичі Йоган Вітт (внук)
Софія Клявоне
Дружина Констанція
Маріана Любонська
Діти Антоній
Йозеф
Текля
Консолата
Нагороди

Орден Св. Станіслава

Ян де Вітте (пол. Jan de Witte; *8 червня 170? Кам'янець-Подільський — †24 грудня 1785 там же) — військовий інженер та архітектор.

Ян де Вітте - уродженець Кам'янця, походить з простої вірменської родини Яна Віта. Прізвище його було спочатку Віт, з часом змінювалося на Вітт, Вітте, де Вітте. Перша згадка про Яна Віта в метричних книгах камянецького костелу і його дружини Констанції - 16 вересня 1720, коли вони хрестили першого сина - Антонія Віта, який пізніше став священиком в Жванці.

26 лютого 1726 Ян Віт розпочав військову службу. 1731- хоружий артилерії.1736 - капітан артилерії.Тоді ж став вдівцем і одружується другий раз з Маріаною Любонською. 29 серпня 1739 - народився син Йозеф Зефірин Віт. 16 вересня 1741 - народилася донька Текля, пізніше - Консолата.

1758 - Віт був вже підполковником, 1763 - став полковником, 1768 - генералом піхоти і заступником коменданта Кам'янця. Тоді ж за видатні заслуги йому надано шляхетський титул і до прізвища дописали ще одне "Т". У 1773 - після надання йому ордену Св. Станіслава отримав в прізвищі ше одну зміну і писався вже Ян де Вітт. З 1781 - вже як генерал-лейтенант отримує посаду коменданта Кам'янця.

[[24 листопада] 1780 померла дружина Яна де Вітте, засмучена одруженням сина Йозефа з Софією Вітт-Потоцькою.

Після отримання інженерної освіти працював в Корпусі інженерів коронних. Здобув шляхетний титул графа в 1767, а в 1772 відзначений орденом Св. Станіслава. Був комендантом Кам'янця-Подільського (1768-1785 рр.), генерал-лейтенантом коронних військ і шанованим архітектором, прихильником стилю бароко. Разом з дружиною Маріанною з Любоньських були поховані в підземеллі кафедрального костелу Святих Петра і Павла.

Доробок[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]