Ятвігія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Prussian clans 13th century.png

Ятвігія (пол. Jaćwież, лит. Jotva, біл. Етвязь) — історична область, що входила до складу Київської Русі, Королівства Русі, Великого князівства Литовського та ін. Землі яких мешкало балтійське плем'я, відоме як ятвяги. Знаходиться в районі Судовії й Даінави; північний захід від ріки Німан, між Маріямполе, Меркін (Литва) та Слонім, Білосток і Елк (Польща).

Сьогодні землі входять до Підляського воєводства Польщі, частини Литва і частини Гродненської і Брестської області Білорусі.

Історія[ред.ред. код]

Землі Ятвігії входили до складу Київської Русі. В договорі 944 року між київським князем Ігорем і Візантійською імперією перераховано послів багатьох земель Русі, один з яких був Ятвіаг Гунарев (Jatviag Gunarev). Це є першою письмовою згадкою про ятвігів.

Південні землі Ятвігії, Судовія і Голядь, були підкорені дружинниками Володимира Великого в 983 році.

Князь ятвігів Нетимир (Netimeras) був навернений до християнства Бруно Кверфуртським в 1009 році. 1170 року Роман Мстиславич, що правив в Володимир-Волинському князівстві підкорив собі ятвягів.

З 13-го століття ятвяги стали здійснювати набіги на сусідні князівства: Мазовецьке, Люблінське та Волинське поки Конрад I Мазовецький та король Данило Галицький знову підкорили їх землі.

У 1264, герцог Кракова Болеслав V організував експедицію проти Ятвігії. 23 червня 1264 дві армії зустрілися біля Брянську. Битва при Брянську тривали два дні, армія Кракова перемогла ятвязьку армію на чолі з князем Коматом, який був убитий.

У 1280-х роках північні землі Ятвягії були частково завойовані Орденом тевтонських лицарів; деякі ятвяги перейшли до Великого князівства Литовського.

27 вересня 1442 року підписанням Мельнської мирної угоди було завершено Голубську війну. Договір остаточно розділив Ятвігію між Орденом тевтонських лицарів, Царством Польським і Великим князівством Литовським.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Roman Senkus. «Roman Mstyslavych [Mstyslavyč (Romanko)»]. Encyclopedia of Ukraine. Canadian Institute of Ukrainian Studies. Retrieved 2009-12-26. (англ.)